سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-06-17 / 17:49:00

رئیس سازمان امور عشایر ایران: آخرین سرشماری عشایر مربوط به ١٢ سال پیش است

    رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه آمار موجود از عشایر کشور مربوط به ١٢ سال پیش است، گفت: بنابرسرشماری سال ۸۷، عشایر ۱.۵ درصد از جمعیت کشور و ۳۰ درصد از دام کشور را در ختیار دارند. […]

رئیس سازمان امور عشایر ایران: آخرین سرشماری عشایر مربوط به ١٢ سال پیش است

به نقل از مرکز آمار ایران، نشست مشترک مرکز آمار ایران و سازمان امور عشایر ایران با حضور رؤسا، معاونین و جمعی از مدیران دو دستگاه دیروز در سازمان امور عشایری ایران به منظور بررسی وضعیت سرشماری ثبتی مبنا عشایر کوچنده کشور، تشکیل شد.

در این نشست جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران، ضمن اظهار خرسندی از همکاری مشترک مرکز آمار و سازمان امور عشایر در خصوص سرشماری ثبتی مبنا عشایر گفت: اجرای سرشماری‌های قدیمی در دنیا در حال منسوخ شدن است و برای سرشماری میدانی و مراجعه به خانوارهای عشایری حدود ٣٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز بود که با تغییر روش اجرای سرشماری به ثبتی سازی اطلاعات عشایر کوچنده هزینه‌های سرشماری بسیار کاهش یافته است.

وی افزود: انجام سرشماری به شیوه ثبتی مبنا به عنوان یک کار بنیادی و اساسی مصوب هیأت دولت است و شاید ما در دنیا و آسیا جزو اولین کشورها هستیم که قانون سرشماری ثبتی مبنا را آماده کردیم.

حسین زاده با بیان پایبندی به تعهدات در تفاهم نامه میان مرکز آمار و سازمان امور عشایری ایران گفت: امیدواریم نتایج ثبت اطلاعات خانوارهای عشایر کوچنده کشور را به صورت نمادین در روز ملی آمار آماده و به عنوان یک نمونه موفق رونمایی کنیم.

رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: کمیته مشترکی از سوی مدیران و کارشناسان دو سازمان تشکیل و با اهمیت ویژه، موضوع سرشماری عشایر برای روز آمار ملی آمار تکمیل و آماده شود.

در این نشست همچنین رئیس سازمان امور عشایر ایران با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در خصوص ثبت اطلاعات جامعه عشایر کوچنده کشور، اظهار داشت: طی جلساتی که با حضور مدیران و کارشناسان دو سازمان برگزار شد به تفاهم رسیدیم سرشماری عشایر کوچنده به صورت ثبتی مبنا انجام شود که امیدوارم هرچه سریع‌تر تکمیل و نتایج آن اعلام شود.

قندالی با اشاره به اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور هستیم و در این زمینه آمار عشایر از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: آمار موجود از عشایر کشور مربوط به ١٢ سال پیش است و این چندان مناسب نیست ضمن اینکه در برخی از استان‌ها مشکلاتی در خصوص آمار عشایر داریم و ضروری است از این بلاتکلیفی خارج شویم و بر اساس آمار جدید با دستگاه‌های مختلفی که در ارتباط هستیم کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های سرشماری ثبتی مبنا عشایر توسط تعاونی‌های عشایری پرداخت شده است، بر جبران این هزینه‌ها و بازگرداندن آن به تعاونی‌های عشایری تاکید کرد.

در ادامه این نشست گزارشی از روند ثبت اطلاعات خانوارهای عشایری کوچنده کشور توسط مدیرکل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر و مدیرکل دفتر کشاورزی مرکز آمار ایران ارائه شد. همچنین در خصوص بررسی حضور عشایر در استان کردستان با توجه به نظر مسئولین این استان، تاکید شد و مقرر گردید بررسی لازم در این خصوص صورت گیرد تا اگر عشایری در کردستان حضور دارند سرشماری و از خدماتی که به عشایر ارائه می‌شود بهره مند شوند.

تاکنون سه سرشماری در سال‌های ٦٦ و ٧٧ و ٨٧ با همکاری مشترک سازمان امور عشایر و مرکز آمار ایران از عشایر کوچنده کشور انجام شده است. در آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال ١٣٨٧، عشایر حدود ١.٥ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که ٣٠ درصد از دام کشور را در اختیار دارند که نشان از سهم ویژه جامعه عشایری در تولیدات دامی و لبنی کشور است.

لازم به ذکر است کار ثبت اطلاعات عشایر کوچنده کشور از طریق تعاونی‌های عشایری از بهمن سال ١٣٩٧ آغاز شد و اولین سری داده‌ها برای راستی آزمایی و بررسی در زمستان ١٣٩٨ به مرکز آمار ایران ارسال شد. مرکز آمار ایران طی فرایندی نسبت به بررسی داده‌ها از طریق ارتباط با سایر پایگاه‌های اطلاعاتی مانند هدفمندی یارانه‌ها، تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و… و همچنین ساختار داده‌ها اقدام به بهبود داده‌ها نمود. در حال حاضر روند بررسی داده‌ها در مرکز آمار ایران و اعلام به سازمان امور عشایری ایران برای رفع خطاها ادامه دارد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری