سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-06-30 / 12:34:00

فیلمی که درباره موقعیت انسان حرف می زند/اهدای جایزه به موزه سینما

    نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی با حضور عوامل این فیلم در موزه سینما برگزار شد. […]

فیلمی که درباره موقعیت انسان حرف می زند/اهدای جایزه به موزه سینما

به نقل از روابط عمومی موزه سینما، نشست نقد و بررسی فیلم «دشت خاموش» که به تازگی جایزه بخش افق های جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرده است، شب گذشته شنبه ۲۹ شهریور به دعوت موزه سینمای ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست که سحر عصر آزاد منتقد سینما اجرای آن را بر عهده داشت، احمد بهرامی کارگردان فیلم «دشت خاموش» گفت: جوانان علاقه مند به سینما و فیلمسازی برای ساخت فیلم ممکن است با چند نفر مشورت کنند و شاید تعدادی آن ها را از این کار منصرف ‌کنند در حالی که من معتقدم  اگر می‌خواهیم فیلمساز شویم نباید منتظر تایید دیگران بمانیم بلکه باید کار خود را انجام دهیم. به قول زنده یاد عباس کیارستمی که می گفت با ساده‌ترین دوربین هم می‌توان فیلم سینمایی ساخت و حتی به جشنواره ونیز هم رفت.

نویسنده «دشت خاموش» با اشاره به موفقیت های فیلم بیان کرد: بخشی از موفقیت‌های این فیلم نتیجه همراهی کائنات است. این طور نبود که به همه چیز خیلی جزیی و با حساسیت نگاه کنیم و بررسی‌ها و مطالعات زیادی داشته باشیم، در کنار همه این موارد، تقدیر و کائنات ما را همیاری کردند.

بهرامی افزود: برای انتخاب بازیگران خانم «دشت خاموش»، فیلم شیرین عباس کیارستمی را بارها دیدم تا متوجه شوم آدم ها به چه شکلی هستند. البته برای انتخاب بازیگرها حدودا چهره ها در ذهنم بود. در ایتالیا هر کسی فیلم را می دید درباره بازی علی باقری می گفت چه کارگر کوره پزخانه خوبی بود. باید بگویم پیوستن آقایان باقری و نعمتی و خانم نساج شانس خوبی برای ما بود.

وی با بیان اینکه فرم در آثار کیارستمی بر قصه قالب بود، یادآور شد: یادم می آید کیارستمی در کارگاه های خود همیشه شعر «گاهی بساط عیش خودش جور می‌شود/ گه با دو صد مقدمه، ناجور می‌شود» را می خواند؛ شعری از قیصر امین پور.

وی توضیح داد: با احترام به همه دوستان، اگر آقای مسعود امینی تیرانی نبود شاید در مورد فیلم به سختی به نتیجه خوب امروز می رسیدیم. دوربین به شکل بسیار درستی در فیلم حرکت کرد و فیلم را با وجود فرم گرا بودن تبدیل به اثری کرد که ضمن قالب بودن فرم، قصه نیز شکل گرفت.

در ادامه این برنامه سعید بشیری تهیه کننده فیلم نیز خطاب به جوانان علاقه‌مند به فیلمسازی گفت:  برای رسیدن به آنچه دوست دارید، باید وقت و انرژی بگذارید همچنان که احمد بهرامی سال ها از نظر فیزیکی و فکری انرژی گذاشت.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری