سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-07-14 / 18:40:00

اصابت خمپاره به کشورمان ادامه یابد تذکرات قوی‌تر خواهیم داد

    وزیر کشو رگفت: برخی گلوله ها به صورت خمپاره به مناطقی از کشورمان اصابت کرده و از آنها خواستیم که این را کنترل کنند و اگر ادامه یابد تذکرات قوی‌تر خواهیم داد. […]

اصابت خمپاره به کشورمان ادامه یابد تذکرات قوی‌تر خواهیم داد

 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز (دوشنبه) در حاشیه جلسه ستاد اطلاع رسانی تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص قره‌باغ در مرزهای کشورمان مشکل امنیتی داریم؟ اظهار داشت: در شمال کشور، ما بین دو کشور اتفاقی افتاده است که از نظر وزارت کشور، امنیت داخلی ما از مرزها تا اقصی نقاط کشور اولویت بالایی دارد و هر منطقه مرزی ما جزئی از امنیت ملی ماست و نیروهای مسلح و انتظامی ما دقیق مناطق مرزی را کنترل می‌کنند.

وی عنوان کرد: ما به کشورهای همجوار توصیه کردیم و تذکر دادیم که به هیچ وجه نا امنی، دخالت و هر اقدامی که بخواهد وضع امنیت مردم ما در آن مناطق را دچار خدشه کند را تحمل نمی‌کنیم و امیدواریم با رعایت قوانین و روند جاری اجرای قوانین بین‌المللی که احترام به حاکمیت ملی و حقوق کشورها است این مسأله حل شود.

وزیر کشور تصریح کرد: امیدواریم با دقتی که خواهند کرد و با استقرار قوی و رصد خوبی که ما در مناطق مرزی داریم، در آن مناطق دچار ناامنی نباشیم. برخی گلوله ها به صورت خمپاره به مناطقی از کشورمان اصابت کرده و از آنها خواستیم که این را کنترل کنند و اگر ادامه یابد تذکرات قوی‌تر خواهیم داد.

رحمانی فضلی در ادامه ضمن تشکر از مردم مناطق مرزی شمال کشور، تاکید کرد: از مردم خوب‌مان در مناطق مرزی شمالی به ویژه استان‌های آذری زبان به‌خاطر همراهی در تقویت و حفظ امنیت کشور و همراهی با مسئولان در ابراز عواطف و احساسات تشکر می‌کنیم که عاقلانه و منطقی برخورد کردند.

وی افزود: در ابتدای جریان، برخی رسانه‌های خارجی می‌خواستند عواطف مردم را تحریک و تهییج کنند تا منجر به برخی تجمعات و خدای ناکرده تنش‌ها شود ولی از مردم های خوب آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و استان اردبیل و زنجان تشکر می‌کنیم که همه در حفظ و تقویت امنیت همراهی خوبی با شورای امنیت کشور داشتند.

وزیر کشور بیان کرد: همچنین از نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان‌ها تشکر می‌کنیم که مراجع مردم هستند و با موضع‌گیری‌های خوب و مناسب این فضا را پیش بردند و امیدواریم خداوند متعال کمک کند تا شاهد جنگ افروزی و از دست رفتن جان عده زیادی از انسان ها نباشیم و این با احترام به قانون محقق می‌شود که قانون تاکید بر احترام حاکمیت ملی کشورها و قوانین دارد.

رحمانی فضلی با اشاره به جلسه امروز تصریح کرد: در جلسه امروز گزارشی از روند فعالیت‌ها و عملکرد رسانه‌های داخلی و خارجی در حوزه اقتصادی ارائه شد. متأسفانه بیش از ۹۰ درصد اطلاعات، اخبار و تبلیغات رسانه‌های خارجی در ابعاد منفی اقتصادی کشور با قصد تهییج و تحریک مردم از طریق نشان دادن ناکارآمدی است که عموم آن غیرکارشناسی و غیرمنصفانه بوده است. این رقم هرچند حدود ۵۰ درصد در داخل بوده است ولی رسانه‌ها در مباحثی که در حوزه اقتصادی مطرح می‌شود، شرایط حاکم بر کشور و اقتصاد جهانی را در نظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما در اقتصاد با سه پدیده مواجه هستیم که اثرگذاری بالایی دارد، افزود: یکی از این پدیده ها رکورد جهانی است و همانطور که مردم ما می‌دانند که اقتصاد های بزرگ جهانی با رشد های اقتصادی حدود منفی ۷ مواجه هستند و این بر اقتصادهای کشورها از جمله ما تاثیر دارد. مسأله بعد تحریم‌ها است، تحریم‌های ظالمانه که هدفمند و هوشمند است روزنه‌های فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و تولید ما را نشانه رفته اند و ما دو سال است در مقابل این تحریم ها با مقاومت مردم و مسئولان مواجه هستیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: آنها می‌خواستند نتیجه این تحریم‌ها را در بازه زمانی سه و شش ماهه در اغتشاشات داخلی کشور ببیند اما نتوانستند و مردم ثابت کردند در دفاع از کشور و انقلاب خود مصمم هستند. ولی نمی‌توان سختی‌ها، مشکلات و نارسایی‌های ناشی از تحریم را نادیده گرفت و نادیده نگرفتن به معنای یأس، انفعال و سستی نیست، بلکه باید بیشتر کار کرد و مقاومت را تقویت کرد و همدلی داشت تا این مسأله را حل کنیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: موضوع بعدی کرونا است که در حوزه اقتصادی اثرات بسیار زیادی داشته و در اقتصاد ما هم تاثیر آن در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی کاملاً مشهود است. در این جلسه علیرغم این شرایط، روند فعالیت‌های اقتصادی در کشور با توجه به فراز و فرودها و مشکلات و ضعف‌ها را مثبت تلقی کردیم و برخی نگرانی‌هایی درباره برخی کالاها از جمله تامین مواد اولیه کارخانجات، قطعات و لوازم یدکی برای صنایع و کامیون ها مطرح بود که طبق جمع بندی که ارائه شد، اعضای جلسه درباره بسیاری از این کالاها نگرانی خاصی نداشتند و می‌گویند این کالاها به صورت زیاد و قابل توجهی در گمرکات رسوب کرده است.

وی بیان کرد: جلسه اخیر معاون اول محترم رئیس جمهور که در این باره داشت، امروز زمان‌بندی و مشخص شد تا آن جلسه پیگیری شود و با ترخیص آن کالاها بتوانیم بخش زیادی از این نگرانی‌ها را بر طرف کنیم. با توجه به اینکه قاچاق سوخت در مرزهای شرقی اتفاق می‌افتاد، توافق خوبی میان وزارتخانه‌های نفت، کشور و صمت انجام شده و امیدواریم مسیر قاچاق سوخت را به مسیر قانونی آن با در نظر گرفتن سهم مناسبی برای مردم آن منطقه داشته باشیم تا مردم منطقه بتوانند از این موهبت استفاده کنند که طرح خوبی است و از وزارت نفت تشکر می کنیم که با ما همراهی کردند.

وزیر کشور با بیان اینکه در حوزه واردات کالا از مرزهای غربی و جنوبی که بعضاً به عنوان کوله‌بری از آنان یاد می‌شود، با پیگیری‌های مستمر وزارت کشور، صمت و بانک مرکزی تا مسأله پی‌گیری شود، قبل از تحریم‌ها به توافق خوبی رسیده بودیم، گفت: ولی با تحریم‌ها و کرونا با کاهش امکان واردات به اشکالات زیادی رسیدیم و واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا ممنوع شد و امکان واردات آن نبود و قرار شد بیش از ۱۰۰ قلم کالا را از این طریق وارد کنیم که مستلزم برخی هماهنگی ها و برخی مصوبات در دولت و اصلاح برخی قوانین بود که انجام شده و شاهد بودیم که اولین محموله ها در قالب بازارچه های مرزی آمده و امیدواریم بتوانیم شرایط مرزها و مردم این مناطق را درک کنیم.

رحمانی فضلی در پایان اضافه کرد: توصیه جلسه امروز ضمن تشکر از رسانه ها این بوده است که باید به مطالبات مردم بپردازیم و ضعف‌ها و اشکالات را ببینیم ولی این کار باید کارشناسانه و منصفانه باشد و همه دستگاه‌ها فرصت و امکان توضیح را داشته باشند. نباید تسلیم فضاسازی های منفی بیش از ۹۰ درصدی رسانه‌های خارجی شویم و مسیری را داشته باشیم که به قدرت مقاومت مردم ما از نظر روحی و روانی آسیب برساند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری