سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1400-06-23 / 08:15:00

فرصت چهار ماهه آلمان برای تایید خط لوله روسیه

    رگولاتور انرژی آلمان چهار ماه فرصت دارد تا خط لوله گازی نورد استریم ۲ را پس از دریافت همه اسناد لازم برای تقاضای مجوز فعالیت از سوی اپراتور آن، تایید کند. […]

فرصت چهار ماهه آلمان برای تایید خط لوله روسیه

شرکت گازپروم روسیه هفته گذشته اعلام کرد ساخت خط لوله نورد استریم ۲ به آلمان را به پایان رسانده است. این خط لوله به روسیه امکان می دهد صادرات گاز به اروپا از طریق دریای بالتیک را دو برابر کرده و اوکراین را که مسیر ترانزیت گاز روسیه به اروپاست، دور بزند.

این پروژه با مخالفت آمریکا و اوکراین و کشورهای دیگر اروپای شرقی روبرو بوده است. واشنگتن اعلام کرده که این خط لوله وابستگی اروپا به تامین انرژی از سوی روسیه را افزایش می دهد. نورد استریم ۲ قرار بود در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شود اما در پی تهدیدهای آمریکا برای مجازات شرکتهایی که در ساخت آن مشارکت دارند، با تاخیرهای مکرر روبرو شد. چشم انداز تکمیل این خط لوله پس از این که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در ماه مه تصمیم گرفت از بعضی تحریمها چشم پوشی کند، تغییر کرد. پس از آن دولت آمریکا با آلمان درباره این خط لوله توافق کرد و آلمان هشدار داد اگر روسیه از انرژی به عنوان یک سلاح علیه اوکراین استفاده کند، با اقدامات تلافی جویانه روبرو می شود.

رگولاتور آلمان باید اطمینان حاصل کند که نورد استریم مطابق با مقررات اتحادیه اروپاست و وقتی به آبها و خاک سرزمین آلمان می رسد، مالکان آن باید از تامین کنندگان گاز جدا باشند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تلاش کرده نگرانیها نسبت به این خط لوله را در سفر خداحافظی که آخر هفته گذشته به لهستان داشت، تخفیف دهد. وی اظهار کرد که برای مسکو روشن کرده که اوکراین پس از پایان قرارداد پنج ساله در سال ۲۰۲۴، همچنان نیاز دارد کشور ترانزیت برای گاز روسیه بماند.

بر اساس گزارش رویترز، نخست وزیر لهستان در این دیدار گفته بود که ادامه ترانزیت گاز از طریق اوکراین احتمال استفاده روسیه از گاز به عنوان یک سلاح سیاسی را کاهش می دهد.

این خط لوله می تواند از فشار بر بازارهای گاز اروپایی که با کمبود عرضه در آستانه فرا رسیدن فصل سرما و افزایش شدید قیمتها روبرو هستند، کم کند. همچنین یک پیروزی برای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به شمار خواهد رفت که با وجود فشارهای متحدان شامل آمریکا به مدت ۱۰ سال از این خط لوله حمایت کرد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری