سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1400-10-28 / 15:16:00

امیرعبداللهیان: مسکو گام‌های مثبتی برای کمک به لغو تحریم‌ها برداشته است

    وزیر خارجه کشورمان گفت: تهران و مسکو در مناسبات دو جانبه، مصمم هستند تا معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را مطابق با تحولات جهانی به روزرسانی کنند. […]

امیرعبداللهیان: مسکو گام‌های مثبتی برای کمک به لغو تحریم‌ها برداشته است

حسین امیرعبداللهیان در آستانه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به روسیه در مقاله ای در اسپوتنیک با عنوان " نقشه راه جدید در روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه" نوشت: سفر آیت‌الله دکتر رئیسی، رئیس جمهور محترم اسلامی ایران به مسکو به دعوت رسمی جناب آقای پوتین رئیس جمهور محترم فدراسیون روسیه در شرایط متفاوتی انجام می شود. از یک سو دو کشور در سالهای پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با عبور از فراز و نشیب های تاریخی در روابط دو جانبه، درصدد هستند به پشتوانه تمدن غنی و میراث حاکمیت کهن، آینده ای درخشان در روابط دوجانبه رقم زده و مشارکتی فعال در تحولات منطقه ای و جهانی در مسیر صلح و ثبات داشته باشند و از سوی دیگر دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران (دولت سیزدهم) دارای نقشه راه جدیدی مبتنی بر سیاست خارجی متوازن، فعال، پویا و هوشمند با تاکید بر همکاری با همه همسایگان به ویژه فدراسیون روسیه و پیشبرد دیپلماسی اقتصادی بوده و مصمم است همکاری‌های دو و چندجانبه با این کشور را بیش از پیش گسترش دهد .

دولت جدید جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون روسیه به عنوان کشور همسایه قدرتمند و دوست خود بر پایه "همکاری، احترام و منافع متقابل" می نگرد و علاقمند است تا علیرغم محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا،جهشی معنادار در عرصه های مختلف و تبادل هیئت های عالیرتبه بین دو کشور ایجاد نماید.

رایزنی های دو کشور طیف وسیعی از موضوعات مختلف در سطوح دوجانبه(سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فنآوری، دفاعی و امنیتی، پارلمانی، رسانه ای) منطقه ای (از جمله خاورمیانه، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی) و بین المللی (از جمله مذاکرات وین برای لغو تحریم) را در بر می گیرد.

دو کشور در مناسبات دو جانبه، مصمم هستند تا معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را مطابق با تحولات جهانی به روز رسانی کنند.

در حوزه سیاسی، تبادل پیام های رهبران دو کشور و همچنین گفتگوهای تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور حاکی از عزم طرفین برای توسعه همکاری های پایدار و بلند مدت است.

در حوزه اقتصادی، تجاری، صنعتی و کشاورزی پروژه های مختلفی بین دو کشور تعریف شده و در حال اجرا است . آغاز فرایند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و همکاری های رو به جلو جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، به عامل تقویت کننده روابط اقتصادی دو کشور تبدیل شده است. افق های روشنی در انتظار همکاری های اقتصادی دو کشور است.

در حوزه فرهنگی و تعاملات مردمی،امضای موافقتنامه تاسیس و چهارچوب فعالیت مراکز فرهنگی دو کشور راه را برای ارتقای مناسبات فرهنگی دو کشور هموار کرده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری