سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-08-03 / 10:10:00

در نامه‌ای به سازمان ملل؛ ایران ادعای فروش پهپاد به روسیه را رد کرد

    نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در نامه‌ای به این سازمان، مواضع برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا علیه ایران در مورد فروش پهپاد به روسیه برای استفاده مقابل اوکراین را رد و محکوم کرد. […]

در نامه‌ای به سازمان ملل؛ ایران ادعای فروش پهپاد به روسیه را رد کرد

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، گفت: کشورهای غربی تلاش می‌کنند بر اساس تفاسیر نادرست و گمراه‌کننده بین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کنند، درحالیکه قطعنامه ۲۲۳۱ نه صادرات سلاح را منع کرده و نه به دبیرخانه سازمان ملل دستورالعمل و ظرفیت لازم را برای انجام این تحقیقات داده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای مستدل به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان که رونوشت آن به تسهیل‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ (ایرلند) نیز ارسال شده است، مواضع صریح جمهوری اسلامی ایران در مورد اتهامات و ادعاهای بی اساس وارد شده از سوی تروئیکای اتحادیه اروپا (آلمان، انگلیس، فرانسه) و آمریکا در مورد استفاده از پهپادهای متعلق به ایران در جنگ اوکراین را تشریح کرد.

ایروانی در این نامه تصریح کرد: طعنه‌آمیز است که آمریکا و سه کشور اروپایی در نامه‌های خود ایران را به نقض بند خاصی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متهم می‌کنند، در حالی که آنها خود به نقض فاحش همه تعهدات حقوقی تحت همان قطعنامه ادامه می‌دهند. مثال بارز این نقض تعهد، خروج غیر قانونی ایالات متحده از توافق هسته‌ای و تداوم این نقض تعهد در زمان حال به عنوان اهرمی برای چانه زنی است. اقدامی که نقض آشکار و فاحش قواعد آمره حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می‌شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل در این نامه ایران تاکید کرد: آمریکا و تروئیکای اروپا تلاش کرده‌اند تا از طریق انتشار اطلاعات نادرست، مطالب غیرمستند، گمانه‌زنی‌های نادرست و تفاسیر گمراه‌کننده، خودسرانه و ناقص از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، بین این قطعنامه و استفاده از پهپادها در درگیری اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کرده تا از این طریق ادعاهای بی اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران را توجیه کنند.

وی در ادامه با اشاره به سبک و سیاق و عبارت‌پردازی یکسان و مشابه نامه‌های تروئیکای اروپا و آمریکا با نامه دولت اوکراین، عنوان کرد: این امر گمانه‌زنی در مورد تلاش حیله‌گرانه و مزورانه سازماندهی‌شده برای پیشبرد دستور کار سیاسی نویسندگان نامه‌ها را افزایش می‌دهد. این امر شامل تفسیر گمراه‌کننده و خودسرانه از قطعنامه ۲۲۳۱ است که با روح و نص صریح قطعنامه مغایر بوده و استقلال، بی‌طرفی و کارکرد حرفه‌ای دبیرخانه سازمان ملل را نیز تضعیف می‌کند.

ایروانی ادامه داد: همانگونه که در نامه مورخ ۲۷ مهرماه (۱۹ اکتبر) خود توضیح دادم، محدودیت‌های ذکر شده در پاراگراف ۵ و۶ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ به طور رسمی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ پایان یافته است و از آن زمان هیچکدام از اقدامات ایران شامل تأمین، عرضه و یا انتقال سلاح و یا اقلام مرتبط با دیگر کشورها تحت محدودیت‌های قطعنامه ۲۲۳۱ نبوده است. بنابراین، ادعای نقض پاراگراف ۴ ضمیمه Bقطعنامه ۲۲۳۱ یک اشتباه و تفسیر گمراه‌کننده و خودسرانه است که در تناقض با مفاد و روح و نص این بند محسوب می‌شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل بیان کرد: این پاراگراف به طور روشن به محدودیت‌های اقلام، مواد تجهیزات، کالاها و فناوری اشاره می‌کند که می‌تواند به توسعه مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای کمک کند، که در این رابطه ایران هرگز این اقلام را تولید و عرضه نکرده و قصدی هم برای تولید یا عرضه آن ندارد.

وی در خصوص درخواست تروئیکای اروپا و آمریکا از دبیرخانه برای انجام تحقیقات در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ برای ارزیابی نوع پهپادهای استفاده شده در درگیری در اوکراین، تاکید کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ مبنای حقوقی برای انجام اینگونه تحقیقات فراهم نکرده است. علاوه بر این و مهم‌تر از آن، یادداشت مورخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ رئیس شورای امنیت وظایف مرتبط در اجرای قطعنامه، به ویژه در ارتباط با اصول ذکر شده در پاراگراف ۲و ۷ ضمیمه B این قطعنامه ۲۲۳۱ را مشخص کرده است.

ایروانی ادامه داد: بر اساس این یادداشت، وظایفی نظیر رصد اجرای قطعنامه، پاسخ به سوالات دولت‌های عضو و سازمان‌های بین‌المللی در خصوص اجرای قطعنامه و مهم‌تر از آن، پاسخ صحیح به اطلاعات در خصوص اقدامات ادعایی مغایر با قطعنامه باید توسط خود شورای امنیت انجام شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل تصریح کرد: همچنین بر اساس این یادداشت، از دبیرخانه سازمان ملل در صورتی برای کمک به تسهیل کننده و جلسات غیر علنی شورای امنیت جهت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ درخواست می‌شود که مدیریت همه ارتباطات ورودی و خروجی مرتبط با اجرای قطعنامه، پیش‌نویس مکاتبات، سخنرانی‌ها و توجیه کردن تسهیل‌کننده مرتبط با اجرای قطعنامه، حفظ و نگهداری همه اطلاعات و مدارک مرتبط با کار شورای امنیت برای اجرای قطعنامه و دیگر خدمات اداری و انجام دیگر وظایف به واسطه درخواست شورای امنیت برای حمایت از اجرای قطعنامه را به عهده داشته باشد.

وی در این نامه تاکید کرد: بر این اساس هرگونه سو استفاده از وظایف ذکر شده در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ و از جمله تحقیقات درخواستی غیرقانونی است و نقض صریح دستور کار دبیرخانه محسوب می‌شود و به تبع آن، هرگونه یافته‌ای که ناشی از تحقیقات غیر قانونی مذکور باشد، بی‌اعتبار و باطل است.

ایروانی در پایان نامه خاطرنشان کرد: با توجه به موارد فوق‌الذکر، جمهوری اسلامی ایران در خصوص اجرای هرگونه تحقیقات یا اقدامی بر اساس خواست دولت‌های غربی هشدار داده و از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد علاوه بر ممانعت از انجام این وظایف نادرست توسط دبیرخانه از درج و گزارش چنین درخواست‌های غیرقانونی در گزارش بعدی دبیرکل در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ خودداری کند.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل همچنین در این نامه ادعاها و مواضع مغرضانه برخی کشورهای غربی، به ویژه اتهامات بی‌اساس نمایندگان فرانسه، انگلیس، آلمان، به همراه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در مورد ادعای فروش پهباد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین که در نشست روز جمعه گذشته ،۲۹ مهرماه، شورای امنیت مطرح شد را قویاً رد و محکوم کرد.

وی در پایان درخواست کرد این نامه به عنوان سند شورای امنیت ثبت و منتشر شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری