سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-06 / 11:04:00

سفیر ایران در ونزوئلا: عدم تعرض به نفتکش ایرانی نشان داد هنوز عقل در آمریکا وجود دارد

    سفیر ایران در ونزوئلا گفت: اقدام آمریکا ⁩در عدم تعرض به ⁧ نفتکش‌های⁧ ایرانی⁩ نشان داد که همچنان در لایه‌هایی از حاکمیت در این کشور عقل، دوراندیشی و تدبیر زنده است. […]

سفیر ایران در ونزوئلا: عدم تعرض به نفتکش ایرانی نشان داد هنوز عقل در آمریکا وجود دارد

حجت‌الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا در حساب کاربری خود در توئیتر با انتشار رشته پیامی به زبان اسپانیایی نسبت به رسیدن نفتکش ایرانی حامل بنزین به ونزوئلا واکنش نشان داد.

وی در یادداشت خود تاکید کرد: اقدام ⁧ آمریکا ⁩در عدم تعرض به ⁧ نفتکش‌های⁧ ایرانی⁩ نشان داد که همچنان در لایه‌هایی از حاکمیت در این کشور عقل، دوراندیشی و تدبیر زنده است.

سفیر کشورمان در کاراکاس ادامه داد: این موضوعات باید به جنگ‌طلبان بفهماند که رعایت مقررات و معاهدات بین‌المللی توسط دولت‌ها از جمله آمریکا، جهانی امن‌تر را برای همه کشورها و آمریکا ایجاد خواهد کرد.

سلطانی در خاتمه افزود: اینکه در نهایت⁧ آمریکا ⁩ متوجه شد که باید به تعهدات و مسئولیت‌های خود در قبال معاهدات بین‌المللی، از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد اتفاق خوبی است؛ اما باید بداند که برجام، قطعنامه ٢٢٣١، ان.پی.تی، عدم حمایت از تروریسم و دیگر تعهدات بین‌المللی هستند که باید رعایت و اجرا کند.

گفتنی است، شامگاه یک‌شنبه نفت‌کش «فورچون» متعلق به ایران با ورود به حریم اقتصادی ویژه ونزوئلا در بندر «ال پالیتو» این کشور پهلو گرفت و همچنین نفت‌کش «فارست» نیز وارد حریم ونزوئلا شده و فردا پهلو خواهد گرفت. همچنین هنوز سه نفت‌کش ایرانی در اقیانوس اطلس در حال حرکت به سمت ونزوئلا هستند.

مقامات آمریکایی بارها تهدید کرده بودند که مانع صدور سوخت از ایران به ونزوئلا خواهند شد.

رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه  ، درباره رسیدن نفتکش‌های ایران به ونزوئلا، گفت: اینکه نفتکش‌های ما با پرچم جمهوری اسلامی ایران محموله‌ها را به ونزوئلا رسانده‌اند نشان دهنده اقتدار کشور و محدود بودن اقدامات نیروهای آمریکایی و تهدیدات آنهاست.

وی افزود: ایران با این اقدامی که انجام داد بار دیگر به افکار عمومی دنیا نشان داد که کشورهای مستقل می‌توانند بر اساس حقوق خود و بدون توجه به تهدیدات کشورهای زورگو مثل آمریکا از منافع خود دفاع کنند و مبادلات تجاری خود را بر اساس منافع ملی در دستور کار قرار دهند.

سخنگوی اسبق دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اگر قرار بر این باشد که نیروهای آمریکایی و دوستان آنها بخواهند بدون توجه به حقوق بین الملل و با تهدیدهای خود منافع کشورهای مستقل را زیر پا بگذارند تبعات سنگینی برای آنها خواهد داشت و آنها دیگر نمی‌توانند تضمینی برای امن بودن مبادلات تجاری خود داشته باشند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری