سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-10 / 11:33:00

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

    سخنگوی شورای نگهبان گفت: هنوز ابهاماتی درباره لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وجود دارد که باید رفع شود و پس از رفع ابهامات اعلام نظر می‌کنیم. […]

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد

 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز(شنبه) در نشست خبری گزارشی از بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی گفت: ایرادات  ۹ مصوبه مجلس با توجه به رفت و برگشت هایی که بین شورا و مجلس انجام شده است برطرف شده و عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: لایحه کمک به سامانه پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی، طرح استفساریه بند الف ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری، ایرادی با شرع و قانون اساسی ندارد.

طرح استفساریه تفسیری درباره معادل سازی مدرک کارشناسی برای استخدام افراد است.

کدخدایی اضافه کرد: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت.

وی گفت: طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهوینستی علیه صلح و امنیت نیز واجد بار مالی نبود و مورد ایراد شورا قرار نگرفت، علاوه بر این لایحه تشویق سرمایه گذاری متقابل بین ایران و عراق و لایحه الحاق ایران به موافقتنامه حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر نیز جهت اجرا به مجلس ابلاغ شد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: لایحه موافقتنامه سرویس های هوایی دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کویت و همچنین لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت  محیط زیست و جنگل بانی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت. علاوه بر این طرح دو فوریتی کاهش حبس تعزیری مورد تایید شورا قرار گرفت.

کدخدایی در بخش دیگری از این نشست خبری طرح ها و لوایح مغایر با شرع و قانون اساسی را تشریح کرد و گفت: طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا طبق این طرح مقرر شده است ضوابطی برای فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در قالب آیین نامه در نظر گرفته شود که شورای نگهبان آن امر را مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی می داند زیرا در رابطه با حقوق افراد و احزاب است و باید در مجلس تصویب شود.

وی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در شورای نگهبان، گفت: صرف نظر از ایرادات و ابهامات متعدد در طرح مذکور، فرآیند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از جهات مختلف از جمله نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات و همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی واجد ابهام شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان  همچنین با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان، اعلام کرد: این لایحه نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا در تبصره یک این لایحه با توجه به قرار دادن تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از معیارهای محاسبه و تعیین برابری پول های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز، مصوبه دارای ابهام شناخته شد.

کدخدایی گفت: به دلیل اهمیت این لایحه و پیگیری های دولت از  رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد؛ او بیش از یک ساعت در خصوص ابهامات موجود توضیحاتی ارائه کرد اما بعد از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.

وی اظهار داشت: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا بر اساس اصل ۱۰۰ قانون اساسی وظایف شوراها نظارتی است اما این طرح وظایف جدیدی را برای این شوراها در نظر گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران در شورای نگهبان گفت: ایرادات زیادی به این لوایح وارد است و نیازمند اخذ گزارشات بیشتری در این خصوص هستیم.

کدخدایی در خصوص ایراد شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث، اظهار داشت: فقهای شورای نگهبان به این لایحه ایراد شرعی داشتند زیرا تکلیف افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و توان مالی برای پرداخت حق بیمه ندارند روشن نشده است.

وی ادامه داد: طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی نیز مورد ایران شورای  نگهبان و هیئت عالی نظارت مجتمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در شورای نگهبان، گفت: این طرح مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی تشخیص داده شد زیرا واردات خودرو در صورت اجرای آن تسهیل می شود، هیئت عالی نظارت مجمع نیز ایراداتی به این طرح داشت.

کدخدایی گفت: لایحه اهداف وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و تاکید شد که بیان شود کلیه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان باید به رعایت احکام و ارزش های اسلامی و شئون انقلاب اسلامی مقید گردد.

وی اظهار داشت: طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور که به دلیل بار مالی مورد اعتراض دولت بود از سوی شورای نگهبان نیز مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از ایراد شورای نگهبان به لایحه موافقت نامه بین ایران و هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی  در مورد مالیات های بر درآمد خبر داد.

کدخدایی گفت: فقهای شورای نگهبان در این مدت، نامه های دیوان عدالت را مورد بررسی قرار داده و نظرات خود را اعلام کردند.

وی افزود: در دو هفته اخیر مجلس دهم مصوبات زیادی را برای شورای نگهبان ارسال کرده است، سه شنبه گذشته ۱۶ مصوبه به شورا ارسال شد که تلاش می کنیم در فرصت قانون نظر شورای نگهبان در خصوص این مصوبات را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم، گفت: فرصت چهار ساله را غنیمت بدانید و برای حفظ حقوق مردم تلاش کنید تا بعد از چهار سال باقیات الصالحات از خود به جا بگذارید.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری