سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-05-15 / 12:22:00

دولت موافق کالابرگ نیست/ درحال گذران شرایط تحریم هستیم

    معاون اول رئیس‌جمهور وفور کالاهای اساسی را سیاست اصلی دولت دانست و گفت: دولت تا این لحظه موافق کالابرگ نیست. […]

دولت موافق کالابرگ نیست/ درحال گذران شرایط تحریم هستیم

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران با تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: باید از شهید صارمی یادی کنیم که نشانه یک انسان متعهد و دلسوز و پرکار که در زمان مناسب خود در جایی سخت حضور پیدا کرد و به شهادت رسید.

وی افزود: یک مسئولیت سنگین برعهده شماست و آن اطلاع رسانی دقیق به مردم و ارتباط بین مسئولین و مردم و اینکه زبان مردم باشید برای نقد مسئولین کشور و از طرفی نیز اقدامات دولت و مجموعه نظام را اطلاع رسانی کنید. من از طرف دولت از همه خبرنگاران و روزنامه نگاران و کسانی که در حوزه اطلاع رسانی تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم. خبرنگاران حوزه دولت در مقطعی که با بیماری کرونا مواجه هستیم، به نحو مطلوب اطلاع رسانی می‌کنند.

جهانگیری گفت: شرایط کشور مکرر گفته شده است و از لحاظ اقتصادی و تحریم شرایط ویژه‌ای داریم. مشکلات اقتصادی کشور جدی است. مساله معیشت مردم موضوع جدی ماست و اولویت ما رسیدگی به معیشت مردم و مسائل اقتصادی است و تا حدی که مقدور باشد به توسعه کشور هم می‌پردازیم.

وی افزود: در زمینه معیشت در سال جاری تصمیمات خوبی گرفتیم و ارقامی را به عنوان یارانه و کمک معیشت و افزایش حقوق دادیم تا در زندگی همه اقشاری که به نوعی حقوق‌بگیر ثابت هستند تغییر ایجاد کنیم تا فشار را کاهش دهیم. از لحاظ اقتصادی هم تلاش می‌کنیم کالاهای مردم را تامین کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور وفور کالاهای اساسی را سیاست اصلی دولت دانست و گفت: حمایت از تولید مورد توجه ماست. امروز شوراهای متعددی داریم که کارشان رفع موانع تولید است.

جهانگیری گفت: دولت تا این لحظه موافق کالابرگ نیست، چراکه در آن صورت دولت باید خود تامین کننده و توزیع کننده کالا به اقصی نقاط کشور باشد، در دوران جنگ ستاد بسیج اقتصادی وجود داشت که شامل تشکیلات و کارگروه‌هایی برای تهیه و توزیع کالا بود، یعنی خود کالا را تامین و در سیستم توزیع به سراسر کشور می‌رساند و بعد با کالابرگ تسویه می‌کرد.

وی افزود: چنین سیستمی در سال‌های گذشته کاملا بهم خورده است و اکنون یک نظام تقریبا آزاد به لحاظ کالا در کشور شکل گرفته است. وقتی کسی از کالابرگ سخن می‌گوید، باید اول ساز و کارهای دولتی آن را ایجاد کند که چنین ساز و کاری هزینه‌های سنگین، نیروی انسانی بسیار زیاد و شبکه توزیع مناسب نیاز دارد.

جهانگیری گفت: شرایط کنونی ما هنوز در حدی است که می‌توانیم کالاهای مورد نیاز مردم را به وفور به دستشان برسانیم، شرایط آنقدر سخت نیست که به سمت کالابرگ برویم و با محدودیت‌های این چنینی روبرو شویم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: همین امروز که درحال گذران سخت‌ترین شرایط تحریم هستیم، حجم تجارت خارجی کشور سالانه صد میلیارد دلار است، باوجود چنین حجم تجاری در مقطع فعلی نیازی به ضرورت این اقدام احساس نمی‌کنیم.

وی همچنین درخصوص حوادث روز گذشته بیروت تصریح کرد: اتفاقات روز گذشته لبنان در نشست امروز هیات وزیران مورد بحث قرار گرفت و دستگاه‌های مربوطه نیز گزارش‌های مختلفی ارایه دادند.

جهانگیری گفت: حادثه روز گذشته، حادثه بسیار تلخی برای دولت و مردم عزیز لبنان بود که تعداد زیادی از مردم بیروت جان خود را از دست دادند و بسیاری نیز مصدوم شدند و در عین حال نیز خسارت‌های سنگینی بر مردم لبنان وارد شد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به دولت و مردم لبنان تسلیت عرض می‌کنیم، دولت و مردم ایران در کنار دولت و ملت لبنان هستند.
وی گفت: دستگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران در حد امکان کمک‌های مورد نیاز دولت لبنان را تهیه و ارسال می‌کند، هلال احمر نیز اعلام آمادگی کرده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری