سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-05-15 / 12:36:00

فولاد ازبورس کالا خارج نمی‌شود/روزانه ۱۱میلیون ماسک تولید می‌کنیم

    سرپرست وزارت صمت گفت: امروز نزدیک ۱۵ تا ۲۰ سال است که فولاد در بورس عرضه می‌شود و دولت قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد. […]

فولاد ازبورس کالا خارج نمی‌شود/روزانه ۱۱میلیون ماسک تولید می‌کنیم

حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار کرد: مهمترین برنامه ما برای وزارت صمت بحث تقویت بخش تولید داخل و توسعه صادرات و افزایش همه ابعاد تولید چه در بحث کمی و کیفی است و بیشتر از آن، اتکا به توان تولید داخل است. در حوزه معیشت مردم بحث کالاهای اساسی و حفظ معیشت مردم و توجه به سفره مردم است.

وی افزود: ما در حال مبارزه و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با چاشنی غلظ رسانه‌ای هستیم و در این راستا نقش رسانه خیلی مهم است. وقتی باور به یک جنگ اقتصادی داشته باشیم باید از همه داشته ها و ابزارهایمان برای مقابله با دشمن استفاده کنیم و اجازه نخواهیم داد نقشه های دشمن اجرا شود و همه حربه‌هایش را خنثی می‌کنیم.

وی افزود: از مهمترین برنامه های ما تحقق اهداف جهش تولید و اتکا به توان تولید داخل و قطع وابستگی هایی که بخش های مختلف صنعت به خارج و بحث ارز دارند. محور دوم تکمیل و اتمام پروژه های نیمه تمام است. ۲۰۰ طرح صنعتی معدنی انتخاب کردیم با حجم سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان. محور سوم بحث توسعه صادرات و کنترل واردات است، ما مصمم هستیم نسبت به کنترل واردات و محدودیت آن فقط به اقلام اساسی اقدام کنیم.

مدرس خیابانی گفت: تاکنون جلوی حدود ۲۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای وارداتی را بستیم و این به آن معناست که جلوی کالاهای غیر ضرور و مشابه داخل را می‌بندیم. محور چهارم مدیریت و کنترل بازار است. در بخش جهش تولید از چهار مسیر آن را محقق می‌کنیم؛ استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات، احیا و راه اندازی واحد های صنعتی معدنی، نیمه تمام و دستیابی به فناوری نوین است.

سرپرست وزارت صمت در پاسخ به سوالی در خصوص بورس کالا گفت: سازوکار بورس برای قانون ماده ۹۶ برنامه سوم توسعه است. امروز نزدیک ۱۵ تا ۲۰ سال است که فولاد در بورس عرضه می‌شود و دولت قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد. بورس یک شبکه پذیرفته شده است و کسی سعی در شل کردن سازوکار بورس را ندارد. بورس فلزات متاثر از قیمت های جهانی است، به تناسب تامین خوراک داخل، صادرات و ارزآوری هم برای ما مهم است.

وی با اشاره به تولید ماسک ادامه داد: از زمان آغاز کرونا تولید ماسک در کشور زیر ۲۰۰ هزار عدد در روز بود، ولی امروز روزانه ۱۱ میلیون عدد ماسک تولید می‌شود. ماسک در همه شبکه های توزیع است. بعد از موج اول کرونا خیلی از خطوط تولید ماسک از خط خارج شدند. امروز توان تولید و صادرات ماشین آلات ماسک را داریم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری