سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-31 / 10:44:00

معاون فرماندار همدان تاکید کرد: مرمت عمارت «جنانی» با اولویت احیا و حفظ بنا در همدان

    همدان - معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان بابیان اینکه مشکلی برای مرمت و احیای بنای «جنانی» وجود ندارد، خواستار مرمت عمارت «جنانی» با اولویت احیا و حفظ بنا در همدان شد. […]

معاون فرماندار همدان تاکید کرد: مرمت عمارت «جنانی» با اولویت احیا و حفظ بنا در همدان

همدان - معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان بابیان اینکه مشکلی برای مرمت و احیای بنای «جنانی» وجود ندارد، خواستار مرمت عمارت «جنانی» با اولویت احیا و حفظ بنا در همدان شد.

 رضا زمانی صبح یکشنبه در کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان از تشکیل جلسه‌ای برای بررسی و حل مشکلات عمارت جنانی در نیمه نخست فروردین‌ماه امسال خبر داد و یادآور شد: این جلسه با حضور متولیان و دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

زمانی یادآور شد: قرار شد در مرمت بنای جنانی اولویت برنامه احیا و حفظ این بنا باشد و نیز در مرحله بعد، مالک طرحی را با نظر کارشناسان تهیه کند و پس از تأیید میراث فرهنگی، عملیات اجرایی طرح، آغاز شود.

وی بیان کرد: در صورت ضرورت پیگیر این موضوع هستیم و مشکلی برای مرمت و احیای بنای جنانی وجود ندارد.

تأکید بر حفظ بناهای واجد ارزش در شهر همدان

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان هم در این جلسه با تأکید بر حفظ بناهای واجد ارزش در سطح شهر، گفت: در بودجه هم مطرح و بحث شد که مالکان واحدهای واجد ارزش تاریخی به مرمت و حفظ بناهای تاریخی خود اقدام کنند و اگر فرآیند تسهیلات بانکی خود را پیگیر باشند، علاوه بر تخفیف سود تسهیلات بانکی که دولت در اختیار آنها قرار می‌دهد مدیریت‌شهری نیز درصدی از سود را برای تشویق مالکان بپردازد؛ اما به جمع‌بندی نرسیدیم.

سید مسعود عسگریان افزود: برای حل مشکلات و حفظ بناهای تاریخی شهر باید دستگاه‌های متولی با هماهنگی هم تفاهم‌نامه‌ای کلی تنظیم و منعقد کنند و در این راستا شورای شهر و مدیریت‌شهری نیز مساعدت لازم را خواهند داشت.

عسگریان همچنین الگوپذیری از شهرهای موفق در امر ترمیم و مرمت و بناهای تاریخی را حائز اهمیت دانست و یادآور شد: برای این اقدامات، بودجه‌هایی نیز لحاظ شده که باید با همکاری هم در این زمینه، گام برداشت؛ زیرا برای جداره‌سازی محورهای واجد ارزش، بودجه پیش‌بینی کردیم که بررسی جداره بناهای تاریخی شهر که متعلق به مردم است با هزینه شهرداری نسبت به مرمت و بازسازی آنها اقدام شود و در خصوص تأمین بخشی از سود تسهیلات بانکی نیز می‌توان مساعدت‌های لازم را به عمل آورد.

وی همچنین گفت: باید در تعریف برنامه‌های مشخص حوزه گردشگری و حفظ بناهای واجد ارزش، برای بناهای تاریخی که در معابر اصلی و درجه یک قرار دارند تعریف مناسبی داشته باشیم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری