سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-02-14 / 11:56:00

شهرداری تهران با بسته محرک اقتصادی از بحران عبور خواهد کرد

    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، کلیات گزارش ۱۴ ماده لایحه تحرک اقتصادی با تمرکز بر صنعت ساختمان را تشریح کرد و گفت: با تصویب این لایحه می‌توان از بحران کنونی عبور کرد. […]

شهرداری تهران با بسته محرک اقتصادی از بحران عبور خواهد کرد

سیدحسن رسولی، در جلسه شورای شهر تهران در تشریح کلیات لایحه بسته محرک اقتصادی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: بیماری کرونا خسارت‌هایی را در سطح جهان ایجاد کرده و با توجه به شرایط پیش آمده رئیس جمهور کشورمان نیز جلساتی را در حوزه پیشگیری و مبارزه با این بیماری و تسریع در امور عمومی کشور و چاره جویی برگزار می‌کند.

وی با اشاره به این نکته که اداره پایتخت متوجه مجموعه مدیریت شهری است و این مجموعه از همان ابتدای شیوع ویروس کووید ۱۹ تاکنون در کنار کادر بهداشت و درمان بوده و تا زمانی که این بحران ادامه داشته باشد، این همکاری ادامه دارد، گفت: ما خود را موظف می‌دانیم نسبت به اداره شهر در شرایط بحران به گونه‌ای عمل کنیم که با کمترین آثار و تبعات، امکان زندگی برای شهروندان فراهم کنیم.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تصریح کرد: به موازات اقدامات پیشگیری از آغاز این بحران و ظهور این پدیده جهانی در تعامل نزدیک با شهرداری، کمیسیون‌های مختلف شورای شهر تهران حتی در ایام تعطیلات جلسات متعددی را برگزار کرد و با این پیش فرض که برای مدیریت مالی و اقتصادی شهر تهران به عنوان نماد جمهوری اسلامی ایران باید تحت تأثیر شکاف عمیق منابع و مصارف، چاره‌جویی جدی شود.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۸۷ درصد معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، گفت: این شاخص نشان می‌دهد که با چه وضعیتی مواجه هستیم و مجموعه شهری برای تحقق بودجه ۳۰ هزار میلیارد تومانی ماهیانه باید دو هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان درآمد کسب کند.

عضو شورای شهر تهران، افزود: با توجه به شرایط موجود بعید می‌دانم در سه ماهه اول سال جاری به مرز این رقم برسید و برآورد می‌شود از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمتر از یک سوم درآمد برآورده شده، حاصل شود.

رسولی با اشاره به گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران تاکید کرد: باید تصمیم عاجلی برای شرایط کنونی اتخاذ کرد و لایحه مذکور که با یک فوریت در جلسه گذشته به تصویب رسید، در هفته جاری در کمیسیون‌های برنامه بودجه و معماری و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت که خروجی آن به عنوان بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی و بحرانی ویروس کرونا در ۱۴ ماده تهیه شده است.

وی با اشاره به این نکته که لایحه در ۳ بخش تنظیم شده است گفت: بخش اول این لایحه مربوط به ایفای مسئولیت اجتماعی حوزه مدیریت شهری است و باید گفت شورا و شهرداری تهران در باب مشارکت در امور خیرخواهانه با توجه به آسیب‌های جدی که متوجه مردم شده است که در صورت تصویب این لایحه این اجازه به شهردار تهران داده می‌شود که برای کاهش آلام مردم پایتخت در حد مقدورات کمک‌هایی داشته باشد.

رسولی اظهار کرد: بخش دوم مربوط به جوایز خوش حسابی است و با توجه به اینکه شهرداری به لحاظ درآمدی با مشکل مواجه می‌کند و شهروندان از حیث توان پرداخت با مشکلاتی مواجه هستند که در صورت تصویب این لایحه این اجازه به شهرداری داده خواهد شد با اتخاذ تدابیر شورای شهر بین منابع و مصارف حد مقدور تعادل را برقرار کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اعلام کرد: بخش سوم لایحه مربوط به حوزه علمی شهرسازی و معماری است و همانگونه که می‌دانید بخش مسکن به عنوان بخش پیشران اقتصادی کشور در ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی و تشویق سایر بخش‌های تولیدی و خدماتی در صف مقدم است که تصویب این لایحه به تحرک اقتصادی کمک خواهد کرد و بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه با این مکانیزم و ساز و کارهای تشویقی متوجه حوزه مسکن و ساخت و ساز شهری خواهد شد.

وی اظهار کرد: با تصویب این لایحه می‌توان از بحران کنونی عبور کرد. ماهانه برای اداره شهر و هزینه‌های جاری ۱,۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با تمام تلاش‌های صورت گرفته شده تنها ۹۰۰ میلیارد تومان آن تحقق یافته است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری