سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-20 / 22:59:00

معاون وزیر کشور: اتوبوس‌های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می‌شوند

    رئیس شورای عالی ترافیک، گفت: به منظور کمک به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند ضمن استفاده از اتوبوس‌های بین شهری در درون شهرها، سرویس ادارات بار دیگر برقرار می‌شود. […]

معاون وزیر کشور: اتوبوس‌های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می‌شوند

مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور پس از برگزاری نشست شورای عالی ترافیک به خبرنگاران گفت: به منظور مدیریت تقاضای سفر، با وزارت راه و شهرسازی توافق کردیم با توجه به عدم انجام سفرهای بین شهری در مدت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، اتوبوس‌های این ناوگان در مسیرهای معادل مسیرهای پرتراکم مترو و خطوط اتوبوس‌های درون شهری استفاده شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی دولتی، غیردولتی و خصوصی از جمله کارخانجات و واحدهای بزرگ تولیدی از ابتدای اردیبهشت تا پایان زمان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند نسبت به برقراری سرویس کارکنان مطابق با دستورالعمل قانون هوای پاک اقدام کنند.

رئیس شورای عالی ترافیک کشور خاطرنشان کرد: به منظور مدیریت تقاضای حمل و نقل عمومی درون شهری، خودروهای ون و همچنین اتوبوس‌های خطوط کم تردد نیز در نقاط پرتردد کلانشهرها به کار گرفته خواهند شد.

جمالی نژاد گفت: همچنین در راستای کاهش ازدحام در سامانه‌های حمل و نقل عمومی، شورای ترافیک شهر تهران تصویب کرده است ساعات طرح ترافیک در صبح و بعد از ظهر به نحوی برنامه ریزی شود که ساعات اوج تردد کارکنان دولت مدیریت شود.

وی افزود: علاوه بر این، قرار است به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که روز شنبه با حضور رئیس جمهوری برگزار می‌شود، پیشنهاد مشخصی در خصوص ساعت آغاز فعالیت ادارات ارائه شود.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین از بازنگری در پروتکل‌های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در حوزه تاکسی، اتوبوس و مترو با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظرف دو روز آینده خبر داد.

وی گفت: برخی از این پروتکل‌ها نواقصی دارد و به سختی قابل اجرا است. به عنوان مثال، در آن نوشته شده است که هر تاکسی با احتساب راننده باید سه نفر سرنشین داشته باشد.

جمالی نژاد افزود: مشروط بر اینکه محل نشستن رانندگان تاکسی با کاورهای بهداشتی از مسافران جدا شود، پروتکل مربوطه به گونه‌ای اصلاح خواهد شد که یک مسافر دیگر به ظرفیت پروتکل فعلی تاکسی‌ها اضافه و به ۳ مسافر برسد.

وی تصریح کرد: این اقدام باعث خواهد شد تا ضمن کمک به حفظ سلامت عمومی، مسائل معیشتی و اقتصادی تاکسیرانان آسیب کمتری ببیند.

رئیس شورای عالی ترافیک همچنین از ارائه پیشنهادهایی از سوی این شورا به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به منظور کمک به اجرای پروتکل‌های بهداشتی و مدیریت سفرها خبر داد.

جمالی نژاد گفت: از آنجا که تصمیم گیری در خصوص عوامل مؤثر در مدیریت تقاضای سفر در اختیار ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است، بایستی به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری بتواند متناسب با ظرفیت و امکانات خود، تقاضاهای سفر را مطابق با پروتکل‌های بهداشتی پوشش دهد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل معیشتی و اقتصادی رانندگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، حدود نیمی از ناوگان حمل و نقل عمومی در اختیار بخش خصوصی است و همه تاکسیرانان هم از بخش خصوصی هستند. در نتیجه، با اجرای پروتکل‌های بهداشتی و کاهش میزان مسافر آنها به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، معیشت شأن به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر کشور افزود: به همین دلیل، به ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در جلسه روز شنبه پیشنهاد خواهیم کرد که ارائه بسته‌های معیشتی برای آنها پیش بینی شود.

وی بازنگری در نرخ بلیت‌ها یا ارائه امکانات و تسهیلاتی از سوی دولت به رانندگان بخش خصوصی ناوگان حمل و نقل عمومی را از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای جبران خسارتهای آنان در مدت اجرای طرح فاصله گذاری بیان کرد.

جمالی نژاد با اشاره به محدودیت‌های موجود در اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، گفت: قرار شد از ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بخواهیم کمک کند تا اتوبوس‌های جدیدی خریداری و به حمل و نقل عمومی بویژه در کلانشهرها افزوده شود.

معاون وزیر کشور ضمن تقدیر از تلاش‌های همه فعالان حوزه سلامت عمومی، از کارکنان اجرایی بخش‌های خدمات شهری و همچنین، غسالها، پارکبانها و ناوبران حمل و نقل عمومی نیز به عنوان افرادی یاد کرد که در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا قرار دارند و باید برای حفظ سلامت آنها تدابیر لازم اتخاذ شود.

وی در این زمینه از جان باختن ۱۴ تاکسیران و ابتلای ۱۲۲ تن دیگر به بیماری کرونا در هفته‌های اخیر خبر داد.

رئیس شورای عالی ترافیک کشور گفت: ما از ستاد ملی، وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهیم وسایل اولیه ایمنی کارکنان بخشهای یادشده را تأمین کنند و هزینه‌های آن را شهرداری‌ها پرداخت خواهند کرد.

جمالی نژاد، انجام اقدامات لازم به منظور رفع مشکل تهویه خطوط ۶ و ۷ متروی تهران، تعطیلی غرفه‌های تجاری ایستگاههای خطوط مترو و تداوم ممنوعیت فعالیت دست فروشان در مترو را از دیگر مصوبات امروز شورای عالی هماهنگی ترافیک برشمرد.

وی همچنین ضمن قدردانی از تلاش‌های رسانه‌ها بویژه رسانه ملی در زمینه فرهنگ سازی و مقابله با ویروس کرونا از همه مردم خواست خودشان مراقبت‌های لازم را در این زمینه داشته باشند و هنگام سوار شدن به خودروهای شخصی و عمومی حتماً از ماسک، دستکش و دیگر تجهیزات لازم برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری استفاده کنند.

وی تاکید کرد: شورای عالی ترافیک مصمم است همه تلاش‌های خود را برای مهار این بیماری به کار گیرد و اقدامات خود را در چارچوب رویکرد جدید ستاد ملی مقابله با کرونا مبتنی بر حفظ توأمان سلامت و اقتصاد مردم برنامه ریزی می‌کند.

بر اساس این گزارش، در این نشست سه ساعته که یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و نخستین جلسه آن در سال ۱۳۹۹ بود، دکتر «علی رضا رئیسی» معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مهمان ویژه، گزارشی از روند شیوع و درمان بیماری کرونا در ایران، راهبردهای دولت برای مهار آن و روند تهیه و اجرای پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه ارائه کرد.

همچنین مسئولان ذیربط در وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، نیروی انتظامی و شهرداری تهران در این نشست گزارش‌هایی از اقدامات و پیشنهادهای خود برای مدیریت سفرها در چارچوب طرح فاصله گذاری اجتماعی ارائه کردند و اعضای شورا از نهادها و دستگاه‌های مختلف به طرح دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداختند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری