سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-01-20 / 17:26:00

ایجاد ۴۰ هزار شغل بنیاد برکت برای بیکار شدگان کرونایی

    مدیرعامل بنیاد برکت گفت: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام ۴۰ هزار فرصت شغلی برای کسانی که شغل‌شان را در اثر شیوع کرونا از دست داده اند ایجاد می کند. […]

ایجاد ۴۰ هزار شغل بنیاد برکت برای بیکار شدگان کرونایی

امیر حسین مدنی افزود: ۵ هزار میلیارد ریال را برای ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی در سال ۱۳۹۹ اختصاص داده‌ایم که با توجه به شیوع ویروس کرونا و بیکار شدن بسیاری از کسانی که در مشاغل خدماتی مشغول به فعالیت بوده‌اند، این افراد در اولویت اشتغال‌زایی قرار دارند.

وی ادامه داد: طبق برآوردهای ما، ۴ میلیون نفر در کشور در مشاغل خدماتی و روزمزد مشغول به فعالیت هستند و وابسته به هیچ مجموعه دولتی و خصوصی نیستند که بسیاری از آن‌ها در اثر شیوع ویروس کرونا مشاغل خود را از دست داده و بیکار شده‌اند. متأسفانه هر چه کرونا ادامه پیدا کند، این آسیب جدی‌تر هم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بخشی از اعتبارات سال ۹۹ خود را به اشتغال‌زایی برای این افراد اختصاص داده است و با هماهنگی و همکاری مجریان و تسهیل‌گران خود در سراسر کشور، ۴۰ هزار شغل برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به بسیج همه امکانات این بنیاد و ستاد اجرایی فرمان امام برای مقابله با ویروس کرونا گفت: با همه توان در حوزه‌های مختلف مقابله با کرونا ورود کرده‌ایم و با تمام ظرفیت ماسک تنفسی سه لایه مکانیزه و بهداشتی، محلول و ژل ضدعفونی کننده، پوشاک بیمارستانی (گان) و لباس ایزوله مخصوص پزشکان و پرستاران تولید می‌کنیم. همچنین همه بیمارستان‌های برکت با ۱۲۰۰ تخت‌خواب در خدمت بیماران کرونایی هستند و به آن‌ها خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی با ارائه آماری از اقدامات بنیاد برکت عنوان کرد: تا به امروز ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار ماسک تنفسی، ۳۶ هزار دست لباس‌های ایزوله بیمارستانی، ۱۴۸ هزار دست لباس محافظ و ۱۰۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده را تولید و تحویل نهادهای ذیربط و دست اندرکار داده‌ایم.

مدیرعامل بنیاد برکت افزود: همچنین بسته‌های بهداشتی شامل ژل و مایع ضدعفونی کننده، ماسک تنفسی و دستکش یک‌بار مصرف را در مراکز درمانی مناطق محروم ۶ شهرستان راور استان کرمان، دلفان استان لرستان، بهاباد استان یزد، سقز استان کردستان و هیرمند و دلگان استان سیستان و بلوچستان توزیع کرده‌ایم و در حال برنامه‌ریزی برای استمرار توزیع بسته‌های بهداشتی در سایر مناطق محروم کشور با ظرفیت بهره‌برداری برای ۶۰ هزار نفر هستیم.

مدنی یادآور شد: بسیاری از کسانی که کارفرما بوده و چندین نیروی کار را تحت پوشش خود داشته‌اند، به‌خاطر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارشان به مشکل برخورده‌اند. بنیاد برکت همه توان و انرژی خود را صرف تأمین شغل برای این افراد خواهد کرد.

مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر این‌که این بنیاد به نمایندگی از ستاد اجرایی فرمان امام یکی از بازوهای اصلی محرومیت‌زدایی در کشور است، اظهار داشت: بنیاد برکت از بدو تأسیس در ۱۲ سال گذشته تا به امروز، در حوزه‌های مختلف ورود کرده و هر جا که وجود یک مجموعه فعال در زمینه محرومیت‌زدایی برای پرکردن خلاءها احساس شده، حضور پیدا کرده است.

وی افزود: فعالیت‌های بنیاد برکت ابتدا با کارهای عمرانی و مدرسه‌سازی آغاز شد. ما با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب بنا داشتیم یک‌هزار مدرسه را در مناطق محروم بسازیم که این تعداد در حال حاضر به ۱۷۴۰ مدرسه رسیده است. دستور مقام معظم رهبری یک‌هزار مدرسه بود اما در حال ساخت دوهزار مدرسه هستیم.

مدنی با تاکید بر این‌که مردم روستاها و شهرهای محروم بنیاد برکت را به خوبی می‌شناسند، بیان کرد: بنیاد پس از فعالیت‌های گسترده در حوزه‌های عمرانی از جمله ساخت بیمارستان، مدرسه‌سازی، احداث جاده و پل، مسجد، حوزه علمیه، خانه عالم و مراکز سلامت و بهداشت به مبحث اشتغال‌زایی ورود پیدا کرد.

مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: اشتغال‌زایی بنیاد برکت در ابتدا در قالب سرمایه‌گذاری و مشارکت با بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی در مناطق محروم بود که تا به امروز با ۳۷۰ بنگاه با سهم کمتر از ۵۰ درصد مشارکت داشته است. بنیاد پس از توانمندی و سرپا شدن این بنگاه‌ها سهام خود را واگذار کرده و از آن‌ها خارج می‌شود تا اداره‌شان به دست خود مردم باشد.

مدنی تصریح کرد: بنیاد برکت در ۱۸ ماه گذشته بر ایجاد مشاغل خرد و خانگی تمرکز کرده است و در این مدت، توانسته ۴۰ هزار طرح اشتغال‌زایی را راه‌اندازی کند که ایجاد ۱۲۰ هزار شغل را در پی داشته است.

وی در پایان گفت: بنیاد برکت با اشتغال‌زایی در مناطق محروم، به دنبال مهارت آموزی، ایجاد معیشت پایدار و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی در این مناطق است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری