سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-06-20 / 11:09:00

مدیران شهری باید به دنبال شهر اسلامی مدرن باشند نه شهر مدرن

    فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: پیش از این عمدتا توسعه شهرها با الگوی شهر مدرن اسلامی از سوی مدیران شهری پیگیری شده است. اما باید به سمت الگوی مدرن شهر اسلامی برویم. […]

مدیران شهری باید به دنبال شهر اسلامی مدرن باشند نه شهر مدرن

سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در جلسه سی و پنجم علنی شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه شرایط امروز کشور برای همه مردم با توجه به فشار زیاد اقتصادی سخت است و مردم جانانه در حال مقاومت هستند. گفت:
ما باید همه‌مان امیدوار کننده و نویدبخش صحبت و عمل کنیم تلاش کنیم حرکتمان ایجاد انگیزه و امید کند.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مراکز مهم و نقش آفرین در این حوزه، شوراهای شهری و روستایی هستند، ابراز داشت: همه ما باید به دنبال ایجاد تمدن بزرگ اسلامی ایرانی باشیم و از ظرفیت‌های موجود کشور حداکثر استفاده را کنیم.

محمد با اشاره به اینکه در ۷ اصل قانون اساسی درباره وظایف شوراها صحبت شده و به تبیین نقش و جایگاه‌ها آنها پرداخته است. ابراز داشت: باید از این ظرفیت‌ها در جهت توسعه فرهنگ اسلامی - ایرانی مبتنی بر بوم مناطق و نیازمندی استان و شهرستان‌ها استفاده کرد.
وی خطاب به اعضای شوراهای عالی استان‌ها گفت: امروز که بخشی از مدیریت کشور، بر دوش شماست اگر بپرسند خودتان چه نمره‌ای به عملکرد استان‌ها می‌دهید، آن چیزی که به عنوان خروجی در شهرهای کشور می بی نم هدفگذاری رسیدن به تمدن اسلامی نیست چه ظاهر و چه پوسته زیرین شهر نشان می‌دهد از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نشده و در برخی جا شوراها باعث توقف و عقب رفت هم شده است.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با اشاره به اینکه برخی مناطق به دنبال کپی برداری هستند و چیزهایی که در مناطق دنیا می‌بینند و خوششان می‌آید کپی برداری می‌کنند. گفت: نمونه آن پایه‌های پلی است که در مناطق مختلف شهر مقدس قم بنا شده و رها شد.

محمد افزود: در مدیریت شهری باید به دنبال ایجاد طرح مبتنی بر بوم هر منطقه باشیم، ۳۱ استان، دارای ۳۱ فرهنگ، گویش هستند و باید با این مبانی توسعه شهری را دنبال کنیم.
وی گفت: پیشنهاد ایجاد ایده "ملت شهر" را که مشابه برخی کشورهای پیشرفته است، و در مراکزی فضاهایی رقم خورده که معرف فرهنگ و اقتصاد است و می‌تواند الگو سازی کند. اما ما اعتقاد داریم که اقتصاد و فرهنگ دو الگوی عجین شده است به همین جهت نظرم این است که شوراها فقط به مسائل عمرانی نمی‌پردازند بلکه مسائل شهری میان رشته است و باید از احساسی گری در این حوزه خودداری کرد.
محمد تاکید کرد: مسائل فرهنگی - اقتصادی، زیست محیطی و فرهنگی شهری در جهت آبادانی زیرساخت‌های شهری دنبال شود.
وی با طرح این پرسش که آیا مشاورینی داریم که طرح‌های جامع با این خصوصیات را ارائه دهند یا طرح‌های عمرانی که پایه فنی و مهندسی دارند می‌توانند ابعاد دیگر را ببینند، ابراز داشت: هرچند تا حدودی به این موضوع پرداخته شده اما خیلی جاها به دنبال کپی کردن کورکورانه هستند.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا اظهار داشت: همانقدر که به عمران شهرها فکر می‌کنیم و به فرهنگ شهروندانمان هم باید فکر کنیم.
آسیب‌های متنوعی که امروز گریبان مردم را گرفته آهسته آهسته نمود پیدا می‌کند.
در حوزه خانواده که به شدت دچار آسیب شدهایم باید بر فرهنگ تعهد و عشق کار شود، باید بر روی فرهنگ غنی اهل بیت بیش از بیش کار کنیم.
وی گفت: سوال اساسی ما این است که آیا به دنبال یک شهر اسلامی مدرن هستیم یا شهر مدرن اسلامی؟ خیلی از مواقع اشتباه می‌شود. و پیش از این عمدتاً توسعه شهر مدرن اسلامی از سوی مدیران شهری پیگیری شده است. اما باید ابتدا باید به سمت این برویم که شهر اسلامی چیست و بعد آن‌را به شکل مدرن اجرایی کنیم.
محمد با بیان اینکه طی سالیان گذشته روحیه خودباوری در کشور ایجاد شده و کارهای نشدنی را انجام داده‌ایم گفت: اما در مدیریت شهری جای این سوال است که از توانستن ما آیا مشکلات مردم کمتر شده است؟
وی ادامه داد: مدیریت جامع شهری با تمام پیوست‌های اجتماعی فرهنگی و زیست محیطی باید دیده سود و این مساله تنها از پس یک پیمانکار مثل قرارگاه خاتم به وجود نمی‌آید.

محمد افزود: یکی از موضوعاتی که فکر می‌کنیم به برگرداندن سرمایه اجتماعی کمک می‌کند، تصمیماتی است که مدیران شهری برای تبعیض زدایی می‌گیرند. خیلی از مردم احساس می‌کنند کسی که پول بتواند خرج کند می‌تواند هرکاری که از آن به بدی یاد می‌کنیم مستثنی کنند.
وی گفت: باید تبعیض را از مدیریت شهری رفع کنیم.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا دو دلیل اصلی تلنبار شدن مشکلات شهری را نداشتن برنامه جامع و نداشتن مدیران توانمند برشمرد و گفت: قرارگاه خاتم که از سال ۱۳۶۸ براساس اصل ۱۴۷ قانون اساسی تشکیل شد و حدود ۳۱ سال از عمر آن می‌گذرد.
وی ادامه داد: در دهه اول دهه بازسازی، دهه دوم دهه سازندگی توسعه زیرساخت‌ها، دهه سوم که مصادف با قهر کمپانی‌های خارجی بود قرارگاه جایگاه آنها را اشغال کرد و پایه‌ریزی خوبی برای بروز و ظهور توانمندیهای داخلی شد و با توجه به منویات رهبری در حوزه اقتصادی مقاومتی وارد شده است.

به گفته محمد طی ۳۰ سال گذشته این قرارگاه ۹۰۰ کیلومتر آزادراه، ۴ هزار کیلومتر راه آهن، ۳۲۴ مترو، و.... ساخته است و گفت: شعار قرارگاه کیفیت در اجرا با ایجاد سیستم‌های کنترل و تضمین کیفیت و سرعت در اجراست.
وی افزود: پروژه‌های بزرگ شهری را به همین دلیل به سرانجام رسانده‌ایم. البته گاهی تأمین منابع مالی دچار مشکل هستیم.

محمد با بیان اینکه ما به دنبال سودآوری از محل پروژه‌ها نیستیم، و با انعطاف پذیری این آمادگی را داریم که با روش‌های تهاتری کار کنیم و بعضاً دولت تعهداتی به شهرها دارد و ما برای این مدل طراحی می‌کنیم. گفت: دولت دارایی‌های غیرمولد زیادی دارد و این امکان است در جهت توسعه مسائل شهری از ظرفیت‌های شهر حداکثر استفاده را می‌کنیم.

محمد درباره ساماندهی حاشیه شهر اهواز توضیح داد: با شهرداری تهاتر ملکی انجام دادیم و تا سقف ۳۰۰ میلیارد تومان منابع برای بهبود شرایط حواشی این شهر هزینه می‌شود.
وی افزود: گاهی نا هماهنگی میان اعضای شهر و شهرداران و ورود دیدگاه‌های سلیقه‌ای از سرعت طرح‌ها می کاهد.

محمد اعلام آمادگی کرد که در پروژه‌های عمرانی که بزرگ‌تر از ۱۵۰ میلیارد تومان در شهرها و روستاهای مختلف همکاری کند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری