سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-01-29 / 15:02:00

میزان سرانه آب در بخش صنعت سه برابر می‌شود

    معاون اول رئیس‌جمهور گفت: میزان سرانه آب بخش صنعت با نهایی شدن پروژه‌های انتقال آب دریا سه برابر می‌شود. […]

میزان سرانه آب در بخش صنعت سه برابر می‌شود

نهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی صبح امروز (دوشنبه) به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور برگزار و بر تأمین آب مورد نیاز صنایع و مصرف شرب استان‌های با تنش آبی به ویژه سیستان و بلوچستان از دریا تاکید شد.

مخبر در این جلسه با اشاره به اراده و عزم قاطع و جدی دولت برای حل مشکل آب در کشور به ویژه از طریق طرح شیرین سازی و انتقال آب دریا، تصریح کرد: برگزاری ۹ جلسه در شش ماه گذشته پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم برای طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی نشانگر اولویت و اهمیت اساسی حل مشکل آب کشور در این دولت است.

معاون اول رئیس‌جمهور حل مشکل تنش آبی در کشور و همچنین اجرای انتقال آب از دریا به فلات مرکزی و تأمین مورد آب نیاز صنایع را اقدام ماندگار و یادگار دولت سیزدهم برای نسل‌های کنونی و آتی کشور عنوان کرد و گفت: برگزاری جلسات منظم در کنار اقدامات عملیاتی و اجرایی برای تأسیس ایستگاه‌های آب شیرین کن و پمپاژ آب و همچنین طراحی و کارگزاری خطوط انتقال آب به فلات مرکزی ایران در این دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است.

مخبر تصریح کرد: امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم حل مشکل آب شرب بهداشتی و همچنین مورد نیاز صنعت کشور از طریق شیرین سازی و انتقال آب دریا نهایی شود.

وی با اشاره به اینکه مسئله آب در آینده یک اولویت و نقش اساسی در معادلات منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت، گفت: در حال حاضر هیچ اولویتی مهمتر از مسئله آب در کشور وجود ندارد که باید شرکت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی با هم افزایی و همکاری روز افزون مشکل تأمین آب در کشور را حل کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: قابل قبول نیست که کشوری همانند ایران که در شمال و جنوب از نعمت خدادادی دریا برخوردار است، در نواحی مرکزی با مشکلات کم آبی و در عین حال مراکز تجمع جمعیتی مواجه باشد که باید با اعمال مدیریت صحیح و تخصیص بهینه آب این مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.

مخبر همچنین از وزارت نیرو خواست تا در پروژه‌های انتقال آب به فلات مرکزی ایران علاوه بر تأمین نیازهای شرب و صنعت، به بخش کشاورزی نیز توجه کرده و در صورت امکان تخصیص‌های لازم در نظر گرفته شود.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه و بسیار زیاد طرح‌های آب شیرین کن و طراحی و پیشرفت ۵ خط انتقال آب دریا به فلات مرکزی و همچنین اجرا، تکمیل و طراحی ایستگاه‌های پمپاژ آب در دولت سیزدهم گفت: طرح‌های نهایی شده و قابل بهره برداری در سال جاری و با همت وزارت نیرو در دولت سیزدهم بیش از میانگین و معادل کل طرح‌های اجرا شده در گذشته خواهد بود که با بهره برداری کامل از ظرفیت ایستگاه‌های آب شیرین کن در بندرعباس و چابهار تا ۵۰۰ هزار متر مکعب به ظرفیت آب شیرین سازی شده در سال جاری اضافه می‌شود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری