سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1401-10-27 / 11:40:00

کمک به امنیت منطقه رویکرد اصولی ایران است

    سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه کمک به امنیت منطقه رویکرد اصولی ایران است، یادآور شد: تلاش‌های ایران در سال‌های اخیر مانع سقوط دولت‌های منطقه توسط تروریست‌های چند ملیتی شد. […]

کمک به امنیت منطقه رویکرد اصولی ایران است

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست وابستگان نظامی خارجی مقیم ایران درنشست فرمانده هان ارتش با وابستگان نظامی کشورهای دوست مقیم تهران که صبح امروز ۲۷ دی ماه در ستاد فرماندهی نیروی زمینی ارتش برگزار شد، ضمن خوش آمدگویی به مهمانان این نشست و تبریک سال نو میلادی گفت: کشور ایران از دیرباز به دلایل استراتژیک و ثروت‌های بیشمار همواره مورد طمع و در معرض هجوم و بعضاً اشغال خارجی بوده است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی در سال آغازین روزهای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مورد هجوم یک کشور همسایه با حمایت همه جانبه سیاسی و نظامی و اطلاعاتی خارجی قرار گرفت که ۸ سال به طول انجامید.

کنعانی افزود: نظام ایران به اعتراف اسناد منتشره دولت آمریکا از همان ماه‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی در معرص طراحی سیستماتیک به منظور تغییر نظام قرار داشت و ایران سعی کرد امنیت ملی و مرکزی خود را به شکل بومی حفظ و توان دفاعی خود را به منظور بازدارندگی تقویت نماید.

کنعانی با بیان اینکه ایران اسلامی همواره برای تأمین امنیت خود و حوزه پیرامونی منطقه کوشیده است، تصریح کرد: از مهمترین اقدامات ایران در تأمین امنیت منطقه، مبارزه با تروریست و مواد مخدر و افراطی‌گری و مبارزه با قاچاق بوده و در این مسیر ایران هزینه‌های سنگینی را متحمل شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دولت سیزدهم ایران، برآمده از انتخابات مردمی است، یادآور شد: تمرکز دولت سیزدهم مردمی ایران به سمت گسترش همکاری در آسیا و شرق و همسایگان خود است.

وی به موضوع توافقات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ایران جزو آژانس انرژی هسته‌ای و پادمان‌های عدم اشاعه ان پی تی است. ایران از زمان دولت باراک اوباما در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود وارد مذاکرات حتی با دولت آمریکا شد و توافق را امضا کرد و توافق را به زعم خروج آمریکا و دولت ترامپ حفظ کرد.

کنعانی افزود: ایران پایبندی به دیپلماسی را یک اصل دانسته و توافق برجام را فارق از کم و کیف مفاد آن الگویی موفق از دیپلماسی چند جانبه برای حل و فصل اختلافات می‌داند اما غرب این تجربه موفق را به رکود برده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران هم اکنون برای جمع بندی مذاکرات وین براساس پبش نویس آن آماده است، یادآور شد: ایران با رعایت خطوط قرمز آمادگی کامل خود را برای توافق اعلام کرده و بدیهی است این آمادگی دائمی نبوده و برای همیشه باز نخواهد بود.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری