سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1403-02-27 / 15:05:00

نگاهداری: مجلس یازدهم مؤسس مجلس نوین در کشور است

    رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: تحول از مجلس سنتی به نوین، نیازمند پیشران‌هایی با ابزارهای فناورانه و نوآورانه است. […]

نگاهداری: مجلس یازدهم مؤسس مجلس نوین در کشور است

بابک نگاهداری، امروز (پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳) در آئین اختتامیه دوره سوم پارلمان دانشجویی که به همت مرکز نوآوری قوه مقننه برگزار شد، گفت: قالیباف، ریاست محترم دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، از ابتدای کار تاکید داشتند که بحث تحول از مجلس سنتی به مجلس نوین را در دستور کار خود قرار دهیم که تأسیس مرکز نوآوری و مجموعه فعالیت‌هایی نظیر پارلمان دانشجویی و اقداماتی نوآورانه از این دست و رویکردهای دیگر نیز با همین محوریت صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه سرعت تحولات به گونه‌ای شده که سازوکارهای مجالس سنتی و با کارکردهای کند، پاسخگوی قانونگذاری دنیای جدید نیست، تصریح کرد: ما مدام با مسائل نوپدید مواجه می‌شویم و این نیاز به طرح قوانینی جدید با رویکردهای نوین دارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، یادآور شد: در رویکردهای مجالس نوین حتی می‌توان گفت که قوانین دائمی و پایدار که قبلاً به عنوان اصلی‌ترین دستاوردهای مجالس به حساب می‌آید در دنیای امروزی پاسخگو نخواهد بود و شاید نیاز باشد تا ابزارهای دیگری در این زمینه استفاده کنیم چراکه هر لحظه با پدیده‌های نوظهوری مواجه شویم و این ضرورت حرکت از مجلس سنتی به مجلس نوین را یک الزام می‌کند.

وی با بیان اینکه تحول از مجلس سنتی به نوین، نیازمند پیشران‌هایی با ابزارهای فناورانه و نوآورانه است، یادآور شد: نخستین پیشران حرکت به سمت قانونگذاری‌ها و خط مشی گذاری‌های هوشمند است، اینکه فرایند قانونگذاری در تمام مراحل آن از شناسایی مسائل تا تشخیص، طراحی، پیاده‌سازی، آزمون و پالایش، از انواع نوآوری‌ها و فناوری‌ها استفاده کنیم و قانونگذاری هوشمندی را شکل دهیم. مثلاً آزمایشگاه‌های قانون را ایجاد کنیم که اینکار را در دفتر مطالعات حکمرانی مرکز پژوهش‌های مجلس با ایجاد آزمایشگاه حکمرانی و قانونگذاری شروع کرده‌ایم. همچنین شبیه‌سازی‌های سیاستی با نقشه پویایی شناسی ابرچالش‌های حکمرانی کشور و شبکه علی و معلولی آن، اقدام دیگری در این زمینه است. ابزار قانونگذاری هوشمند را در قالب این آزمایشگاه‌ها و شبیه‌سازی‌ها فراهم می‌کنیم.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری