سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-09-28 / 15:38:00

عقبگرد از طرح تحول سلامت امکانپذیر نیست/رفع ایرادات طرح در مجلس

    سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مثبت ارزیابی کردن اجرای طرح تحول سلامت، گفت: مجلس در تلاش است زمینه رفع ایرادات این طرح را فراهم کرده تا با قدرت بیشتری ادامه یابد. […]

عقبگرد از طرح تحول سلامت امکانپذیر نیست/رفع ایرادات طرح در مجلس

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مثبت ارزیابی کردن اجرای طرح تحول سلامت، گفت: مجلس در تلاش است زمینه رفع ایرادات این طرح را فراهم کرده تا با قدرت بیشتری ادامه یابد.

 به نقل از خانه ملت، محمد نعیم امینی فرد درباره تلاش برخی از منتقدان برای تخریب طرح تحول سلامت، افزود: طرح تحول سلامت در مجموع طرح مثبتی ارزیابی می شود زیرا این طرح استراتژی مشخصی دارد و اجزای مالی و چشم انداز آن در آغاز به خوبی دیده شده است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس، ادامه داد: طرح نظام سلامت تحولی را در ارایه خدمات سلامت در کشور ایجاد کرد که منجر به رضایتمندی قابل توجه مردم بین اقشار مختلف شده است به همین جهت عقبگرد از این طرح امکانپذیر نیست.

امینی با بیان اینکه هر طرحی در اجرا ممکن است دارای نقاط قوت و ضعفی باشد، تصریح کرد: البته نقاط قوت طرح تحول سلامت بیش از نقاط ضعف آن است اما در هرحال این طرح در اجرا نقاط ضعفی دارد و به نظر می رسد اگر بتوانیم این اشکالات را با تعامل کمیسیون بهداشت و وزارتخانه های بهداشت و رفاه برطرف کنیم می توان امیدوار بود که این طرح با توان جدیدی به ارایه خدمت بپردازد.

وی یادآور شد: مهمترین مشکلاتی که در زمینه طرح تحول سلامت وجود دارد آن است که منابع مالی که در ارتباط با طرح تحول پیش بینی شده باید سیاستگذاری‌های مشخصی داشته باشد زیرا امروزه سیاستگذاری‌ها در این زمینه یکپارچه نیست علی رغم اینکه تولیت به عهده وزارت بهداشت است اما ابزار تولیت در دست این وزارتخانه نیست.

امینی فرد تاکید کرد: طرح تحول سلامت باید در دو قسمت مورد اصلاحات جدی قرار گیرد اول آنکه سیاستگذاری به طور کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد و دوم آنکه مدیریت منابع را به طور بهینه مدنظر قرار دهیم و معتقدیم اگر سیاستگذاری درستی در وزارت بهداشت صورت گیرد این وزارتخانه با توجه به توان تخصصی که در این زمینه دارد می تواند به تدوین راهنماهای بالینی اقدام کند.

وی ادامه داد: هم اکنون مدیریت فعلی بیمه ها نمی تواند در ارتباط با تدوین راهنمای بالینی به طور موثر اقدام کند و تا زمانی که بیمه ها توانمند نشوند به هیچ عنوان نمی توانند نظارت کافی را بر خدمات مورد تعهد خود انجام دهند لذا اگر در مجموع سیاستگذاری ها بر اساس بند ۷ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، در وزارت بهداشت متمرکز شود می توان تحولی مثبتی را در این زمینه شاهد بود.

امینی تصریح کرد: از سویی دیگر تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع از دیگر مواردی است که باید مورد پیگیری قرار گیرد تا طرح تحول سلامت پرقدرت تر از قبل به جلو حرکت کند و این طرح با نگرشی جدید به حیات خود ادامه دهد.

وی یادآور شد: طرح تحول سلامت طرح وزارت بهداشت نیست بلکه به نوعی طرح نظام است و عقبگرد در آن معنا نخواهد داشت و لذا تلاش خواهیم کرد تا این طرح با رفع نقاط ضعف ادامه یابد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: این کمیسیون در نظر دارد طی دو هفته آینده نشست هم اندیشی را با حضور اعضا و مسئولان عالی رتبه وزارت بهداشت در شهرستان جیرفت برگزار کند تا به بررسی وضعیت طرح تحول سلامت بپردازد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری