سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-11-14 / 12:32:00

تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است

    اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داد شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. […]

تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داد شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است.

 به نقل از «بی بی سی»، اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» اعلام کرده است که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال قبل از آن یک سوم افزایش داشته است.

این اداره در گزارش تازه خود نوشته است: از اول ژانویه تا ۱۲ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۱دی ۱۳۹۴ تا ۲۲ آبان ۱۳۹۵)، ۶۷۸۵ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۱۱۷۷۷ نفر دیگر زخمی شدند.

براساس این گزارش، بیشتر این تلفات ناشی از حملات مستقیم و بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای گروه‌های شورشی بوده است.

این در حالی است که شمار کل نیروهای امنیتی افغانستان در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است.

در  این گزارش آمده است که شمار کل پرسنل نظامی ارتش و پلیس افغانستان در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ به ۳۱۵,۹۶۲ نفر ‌رسیده است که شمار نیروهای نظامی ارتش به ۸۶ درصد و پلیس به ۹۴ درصد میزان پیشنهاد شده، رسیده است.

گزارش سیگار همچنین حاکی است که کنترل دولت بر جغرافیای کشور هم در حال کاهش بوده است. براساس آماری که در این گزارش آمده، دولت افغانستان در نوامبر ۲۰۱۶ تنها بر ۵۷.۲ درصد، ۴۰۷ شهرستان کشور کنترل داشته، در حالی که این آمار در ماه اوت ۶۳.۴ درصد بوده است.

به این ترتیب، روند تامین امنیت در افغانستان رو به وخامت گذاشته است. براساس این گزارش، از ۱۶ اوت تا ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶ (۹۴ روز) تعداد ۶۲۶۱ مورد رویداد امنیتی ثبت شده (روزی بیش از ۶۶ رویداد) که ۹ درصد افزایش را در مدت مشابه آن در سال قبل نشان می‌دهد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که زمستان معمولاً فصل جنگ شمرده نمی‌شود، اما حملات اخیر گروه طالبان به مناطقی در ولایت  هلمند، بیانگر آن است که این گروه همچنان به فعالیت‌های خود در این فصل هم ادامه می‌دهد.

لازم به ذکر است روز سه‌شنبه (۱۲بهمن) «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان به ولایت ناآرام هلمند رفت تا وضعیت جنگ را از نزدیک بررسی کند. منابع دولتی گفته‌اند که وی به نیروهای امنیتی دستور داده که فشارها بر شورشیان را افزایش دهند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری