سیاسی
روزنامه امروز
    Row Error
کدخبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1399-03-17 / 13:55:00

جوانان موتور محرک کشور هستند

    عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: جوانان موتور محرک کشور برای رسیدن به قله‌های موفقیت هستند و در حوزه کسب‌وکارهای نوپا و اقتصادهای دانش‌بنیان بار را از روی دوش کشور برداشته‌اند. […]

جوانان موتور محرک کشور هستند

سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در چهاردهم خرداد ماه،گفت: مقام معظم رهبری به‌ صورت مفصل به تحول‌گرایی و مولفه‌های آن اشاره و بایدها و نبایدها تحول‌گرایی را تبیین کردند.

وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌ درستی بار تحول‌ و تحول‌گرایی را روی دوش جوانان گذاشتند، افزود: ایشان آن چیزی که جوانان باید در این مسیر به آن توجه کنند را نیز به‌خوبی تبیین کردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جوانان اساسا انگیزه بیشتری برای تحول‌گرایی دارند، روحیه جوانی در برابر خمودگی و تکرار شدن مقاومت می‌کند بنابراین هر موقع صحبت از جوانگرایی می‌شود، ناخودآگاه در ذهنمان نوآوری، خلاقیت، انرژی، شجاعت و فرار از محافظه‌کاری متبادر می‌شود.

دهنوی افزود: تحول نیاز به نوآوری، شجاعت و ... دارد که در روحیه جوانان نیز وجود دارد بنابراین لازمه ایجاد تحول در هر جامعه‌ای، در میدان بودن و پای کار بودن جوانان آن جامعه است.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) از ابتدای انقلاب اسلامی نگاه‌ ویژه‌ای به جوانان داشتند، گفت: بسیاری از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس زیر ۳۰ سال سن داشتند؛ همچنین رزمندگان نیز از جوانان و نوجوانان بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پس از جنگ تحمیلی و در دوران سازندگی نیز جوانان در میدان حضور داشتند، افزود: میانگین سنی جوانانی که صنعت هسته‌ای کشورمان را رقم زدند، زیر ۳۰ سال بود؛ در همین سازمان صدا و سیما آنجایی که در این چند سال اخیر به جوانان اعتماد شده به‌ شدت موفق بوده است. در همین ایام کرونا، جزء معدود کشورهایی بودیم که تجهیزات پزشکی را به‌صورت داخلی تامین کردیم که تمام این فعالیت‌ها توسط جوانان کشورمان انجام شد.

دهنوی با تاکید بر اینکه هر جایی که به جوانان اعتماد کردیم آن‌ها قله‌ها را فتح کردند، گفت: جوانگرایی باید از مسیر درست طی شود زیرا این جوانگرایی آفت‌هایی نیز دارد.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های مختلف و در چهاردهم خرداد ماه نیز فرمودند که اگر می‌گوییم جوانگرایی، به معنای کنار گذاشتن با تجربه‌ها نیست. روحیه و تفکر جوانی به معنای نوآوری، شجاعت و تحول‌گرایی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی از افراد با تجربه‌ای بود که روح جوانی داشت، تصریح کرد: شهید سلیمانی تمام ویژگی‌های روحیه و تفکر جوانی را داشتند.

دهنوی با بیان اینکه ما می‌گوییم روحیه جوانی باید کنار افراد با تجربه قرار بگیرد، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم شورای اسلامی فرمودند که انرژی و روحیه جوانی در کنار تجربه افراد با تجربه، ممزوج شود تا یک خروجی خوب به دست آید.

وی تاکید کرد: مصداق روحیه جوانی را مقام معظم رهبری می‌دانم؛ ایشان به لحاظ شناسنامه‌ای شاید مسن باشند اما از لحاظ روحیه، همان ویژگی‌های روحیه جوانی را دارند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حضور ۶۰ نماینده زیر ۴۵ سال در مجلس یازدهم شورای اسلامی از دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی است و این نمایندگان در کنار نمایندگان با تجربه قرار گرفته‌اند. در نتیجه روحیه و ویژگی‌های جوانی در کنار این تجربه، نتیجه خوبی را رقم خواهد زد و ترکیب هیئت رئیسه مجلس هم این مهم را نشان می‌دهد. 

دهنوی بیان کرد: ما معتقد به پیرستیزی نیستیم اما مخالف نگاه پیر، خسته و فرطوط هستیم زیرا این چیزی است که باعث عقب‌ماندگی کشور می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های نامتعارف برخی اشخاص در جوانگرایی‌شان، گفت: یک شخصی وجود دارد که به آن «آقای همیشه وزیر» می‌گوییم؛ آن زمانی‌که سنمان کم بود، ایشان وزیر بود و در حال حاضر هم که در هیئت رئیسه مجلس هستیم هم به‌عنوان وزیر فعالیت می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت ۳۴ میلیونی جوانان در کشورمان، گفت: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند این به‌عنوان یک ظرفیت انسانی، یک سرمایه بزرگ برای کشورمان محسوب می‌شود. این نگاه می‌گوید جوانان موتور محرک کشور برای رسیدن به قله‌های موفقیت هستند.

دهنوی با تاکید بر اینکه سرمایه کشورمان نفت نیست بلکه نیروی انسانی است، افزود: در مقابل تفکرات جوانگرایی رهبر معظم انقلاب اسلامی، نگاهی وجود دارد که به این ۳۴ میلیون جوان می‌گوید، «معضل جوانان بیکار»؛ این نگاه باید به کنار برود.

وی یکی از آسیب‌های جوانگرایی را شتاب‌زدگی در اداره امور کشور عنوان کرد و یادآور شد: بسیاری از کشورها میانگین سنی مدیران دولتی‌شان به‌ مراتب بالاتر از کشورمان است اما آن‌ها افراد با تجربه را کنار نمی‌گذارند بلکه در مقام مشاوره حضور دارند اما عرصه اجرا را به جوانان واگذار می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: برای کشوری که ۳۴ میلیون جوان دارد، بد است که در دولتش وزیر ۷۰ ساله دارد. در کشور با وجود اینکه ۱۰ میلیون جوان تحصیل کرده و متخصص داریم اما هنوز در لایه اجرا، وزیر، معاون وزیر و مدیران کلی داریم که نزدیک به ۷۰ سال سن دارند و بعضا تجربه دارند اما تخصص مرتب با حوزه کاری خود را ندارند.

دهنوی تاکید کرد: یک نگرانی در خصوص جوانگرایی وجود دارد که دغدغه مقام معظم رهبری و تمام مردم نیز هست. جوانگرایی نباید تبدیل شود به «جوانِ من گرایی»؛ یعنی مدیر پیر پس از خود از بستگانش در آن پُست استفاده می‌کند و این جوانگرایی نیست؛ جوانگرایی در درون خودش نخبه‌گرایی و شایسته‌سالاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: جوانان متخصص در حوزه کسب‌وکارهای نوپا و اقتصادهای دانش‌بنیان بار را از روی دوش کشور برداشته‌اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: دو نکته در جوانگرایی بسیار مهم است؛ نخست اینکه حواسمان باشد که جوانگرایی را معادل با نخبه‌گرایی و تخصص‌گرایی ببینیم نه معادل با «جوانِ من گرایی». نکته دوم اینکه پیرترها و با تجربه‌ها در لایه سیاست‌گذاری و مشورت دادن حضور فعال داشته باشند اما فعالیت‌ اجرایی را به جوانان بسپارند.

وی با تاکید بر اینکه آفت و آسیب مهم تحول‌گرایی محافظه‌کاری است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به قله‌ها برسیم، نباید بترسیم و باید خودمان را برای خطر کردن آماده کنیم؛ جوان باید به میدان بیاید و نباید بترسد که در قدم‌هایش دچار اشتباه شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: نخستین کاری که در مجلس شورای اسلامی باید انجام دهیم، زدودن قوانین زائد و تسهیل فعالیت کسب‌وکارها است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری