سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-11-27 / 15:50:00

سرمایه گذاری دفاعی مشترک در قالب اتحادیه اروپا ضرورت دارد

    رئیس جمهوری لیتوانی در گفتگویی از ضرورت افزایش سرمایه گذاری دفاعی در میان کشورهای اتحادیه اروپا سخن گفت. […]

سرمایه گذاری دفاعی مشترک در قالب اتحادیه اروپا ضرورت دارد

رئیس جمهوری لیتوانی در گفتگویی از ضرورت افزایش سرمایه گذاری دفاعی در میان کشورهای اتحادیه اروپا سخن گفت.

 «دالیا گریبوسکایته» رئیس جمهوری لیتوانی در گفتگو با خبرگزاری آلمان درباره لزوم برخورداری اروپا از ارتش واحد اروپایی اظهار داشت: در حال حاضر در موقعیتی قرار داریم که باید نیازمندی ها و ملزومات را شناخته و آنها را بطور دقیق دسته بندی کرده و در صورت لزوم اعمال اصلاحات روی آنها انجام شود. 

وی یادآور شد: امیدواریم که اعضای ناتو که در اتحادیه اروپا هستند به خوبی به وظایف خود واقف بوده و مسئولیت های محول شده را به نحو احسنت انجام دهند.

وی در ادامه افزود: این بزرگترین مسئولیت اتحادیه اروپا است که روی توان دفاعی مشترک سرمایه گذاری کند و این امر از اهمیت بسزایی برخوردار است. ناتو و منافع آن برای ما بیش از امنیت اروپا و جهان اهمیت دارد و به همن علت امیدوارم بتوانیم به دستاوردهای مهمی تحت ناتو دست پیدا کنیم. 

رئیس جمهوری لیتوانی همچنین درباره نگرانی های احتمالی از سیاست های ترامپ و مواضع روسیه گفت: به عقیده من اگر زمینه های اعتمادسازی میان روسیه-آمریکا گسترش پیدا کند می تواند امیدواری های زیادی در مناسبات جهانی را در پی داشته باشد. 

گریبوسکایته درباره سیاست اعلام شده ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا برای وی از اولویت اول برخوردار است، اظهار داشت: این سیاست به نوعی سیاست انزوا طلبانه است و تاریخ نشان داده که این سیاست نمی تواند عمر زیادی داشته باشد. 

این یک حقیقت روشن و واضح است که مناسبات فراملیتی در قالب قراردادها و موافقتنامه ها می تواند تاثیر زیادی در بهبود شرایط در بخش سیاست خارجی ایفا کند.

رئیس جمهوری لیتوانی نخستین زنی است که از سال 1990 در منطقه بالکان در این پست فعالیت دارد. وی پیش تر به عنوان کمیسر بودجه در کمیسیون اروپا مشغول به کار بوده است.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری