سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-11-30 / 13:33:00

یتیم‌خانه‌ای در شرق موصل که "بچه‌ شیران خلافت" را پرورش می‌داد

    کارمند یتیم‌خانه‌ای در موصل از نحوه جذب کودکان در داعش و اینکه چگونه آموزش می‌بینند، صحبت کرده و فاش می‌کند، زمانی که کودکان برای نخستین بار به محل آموزشی وابسته به داعش در شرق موصل آورده می‌شدند، گریه می‌کردند و جویای پدر و مادرشان بودند اما به محض گذشتن چند روز ایده و تفکر تندروی داعش به خورد آنها داده می‌شد. […]

یتیم‌خانه‌ای در شرق موصل که "بچه‌ شیران خلافت" را پرورش می‌داد

کارمند یتیم‌خانه‌ای در موصل از نحوه جذب کودکان در داعش و اینکه چگونه آموزش می‌بینند، صحبت کرده و فاش می‌کند، زمانی که کودکان برای نخستین بار به محل آموزشی وابسته به داعش در شرق موصل آورده می‌شدند، گریه می‌کردند و جویای پدر و مادرشان بودند اما به محض گذشتن چند روز ایده و تفکر تندروی داعش به خورد آنها داده می‌شد.

 خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از این کارمند یتیم‌خانه آورده است، پسرها از دخترها و کودکان کوچتر جدا می‌شدند و تحت آموزش‌هایی قرار می‌گرفتند تا "بچه شیران خلافت" باشند و تبدیل به شبکه‌ای از جاسوسان و نیروهای رزمی شوند که داعش از آنها برای حمایت از عملیات نظامی خود استفاده می‌کند.

این ساختمان یتیم‌خانه در محله الزهور موصل بود و داعش از آن به عنوان مرکز آموزشی استفاده می‌کرد، یکی از چند پایگاهی است که داعش از آنها در اقصی نقاط موصل برای اهداف خود استفاده می‌کند. در این مجتمع همچنان تلاش‌هایی از سوی داعش برای شستشوی مغزی ده‌ها کودک صورت می‌گیرد. در یکی از اتاق‌های این مجتمع کوپه‌ای از کتب‌ درسی وجود دارد که داعش محتوای آنها را تغییر داده است تا متناسب با جوهره فرهنگ وحشی داعش باشد. در مباحث ریاضی در کتاب ریاضی کلاس چهارم، نمونه‌هایی از جنگ آورده شده و روی جلد کتاب نیز عکس تفنگ به چشم می‌خورد که از طریق آن به معادلات ریاضی اشاره شده است. اما کتب‌ تاریخ فقط بر سال‌های نخست اسلام متمرکز است و توجه‌ را فقط به جنگ‌ها منعطف می‌کند.

یک کتاب دیگر با عنوان انگلیسی برای "دولت اسلامی" است و شامل کلمات معمولی چون سیب، مورچه و همچنین ارتش، بمب، تک‌تیرانداز، "شهید"، جاسوس، گذرگاه نیروهای پیاده‌ نظام و غیره می‌شود.

در این کتاب‌ها برای کلمه زن، یک زن با لباس سیاه که صورتش مشخص نیست و نقاب گذاشته است، نشان داده می‌شود. تمامی چهره‌ها در کتاب، حتی چهره حیوانات نیز محو شده‌اند. این امر در راستای ممنوعیت چنین عکس‌هایی به دلیل اندیشه‌های رادیکالی داعش است.

این کارمند یتیم‌خانه که مجبور شده بود پس از کنترل تروریست‌ها بر منطقه در سال ۲۰۱۴ در این مرکز بماند، گفت که دخترانی که به این مرکز انتقال داده می‌شدند، معمولا مجبور بودند با سرکرده‌های داعش ازدواج کنند. این مرد از هراس انتقام جویی داعش نخواست نامش فاش شود.

ساکنان این منطقه نیز اظهارات مشابهی را در مورد سرنوشت کودکان مطرح می‌کنند. آنها می‌گویند که این مرکز در محله الزهور هر چند هفته یک بار میزبان کودکان جدیدی از خارج از موصل بود که از جمله آنها، کودکانی بودند که از سوریه آورده شده بودند. همچنین پسرهایی که بزرگ‌تر بودند برای جنگ به تلعفر به غرب موصل فرستاده می‌شدند تا به صورت فشرده آموزش نظامی ببینند تا ماموریت‌هایی از جمله فعالیت در دادگاه‌های وابسته به داعش را انجام داده یا به عنوان پلیس "امر به معروف" کار کنند.

کارمند یتیم‌خانه می‌گوید که یکی از پسرها به نام محمد در تابستان گذشته در درگیری‌ها در شهر فلوجه کشته شد.

طبق گفته وی، چند هفته قبل از آغاز حمله موصل، داعش تدریس را متوقف کرد و پسران را برای نگهبانی از پایگاه هوایی در نزدیکی تلعفر فرستاد.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری