سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1687 تاریخ انتشار: 1395-12-04 / 15:11:00

هشدار کمیته محافظت از خبرنگاران درباره تهدید خبرنگاران در مناطق درگیری

    "کمیته محافظت از خبرنگاران" گفت: خبرنگاران در مناطق جنگی همزمان با افزایش ظهور عوامل خشونت طلب غیردولتی، افول حاکمیت قانون و افزایش اتکای رسانه‌ها به خبرنگاران آزاد با تهدیدات بی سابقه روبرو هستند. […]

هشدار کمیته محافظت از خبرنگاران درباره تهدید خبرنگاران در مناطق درگیری

"کمیته محافظت از خبرنگاران" گفت: خبرنگاران در مناطق جنگی همزمان با افزایش ظهور عوامل خشونت طلب غیردولتی، افول حاکمیت قانون و افزایش اتکای رسانه‌ها به خبرنگاران آزاد با تهدیدات بی سابقه روبرو هستند.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته محافظت از خبرنگاران در یک گزارش ۲۸ صفحه‌ای گزارش داد: باید برای تضمین امنیت خبرنگارانی که در کانون‌های درگیری در جهان مستقر هستند تلاش بیشتری انجام شود.

در گزارش این کمیته آمده است: فروپاشی ساختارهای سیاسی قدیمی، ظهور شبه‌نظامیان، شکست دولت‌های غربی در مهار حکومت‌های سرکوب گر و اختلال‌هایی که تکنولوژی در صنعت خبرنگاری به وجود آورده دورنمای تهدید را برای خبرنگاران جهان از زمان دهه ۱۹۹۰ تاکنون گسترده تر کرده است.

این گزارش خاطر نشان کرد که از اوایل دهه ۲۰۰۰ تاکنون خبرنگاران در جهان هر چه بیشتر هدف حمله قرار می‌گیرند.

در این گزارش به مورد سال ۲۰۰۲ ربودن دنیل پرل، خبرنگار وال استریت ژورنال در پاکستان و فیلمبرداری از سر بریدن او اشاره شده است.

این گزارش خاطر نشان کرد: مرگ او نشان دهنده یک دوران جدید بود که در آن عاملان غیردولتی از خبرنگاران به عنوان مهره‌هایشان در جنگ‌های نامتقارن با قدرت‌های خارجی استفاده می‌کنند.

در عین حال بنا به اعلام کمیته محافظت از خبرنگاران کشتن دو خبرنگار آمریکایی به نام‌های جیمز فولی و استیون ساتلاف به دست داعش و پخش ویدئو گرفته شده از آنها باعث افزایش آگاهی عمومی شد اما خطر همچنان وجود دارد.

این گزارش اشاره کرد: از جمله خطرات پیش روی خبرنگاران ربوده شدن به منظور دریافت خون بها یا منافع سیاسی و شبه‌نظامیانی که آنها را به جای دشمنان بسیار قدرتمندشان به قتل می‌رسانند، هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: همچنین خبرنگاران در موارد زیادی در تبادل آتش در درگیری‌ها گرفتار می‌شوند و یا کارتل‌های موادمخدری آنها را برای هشدار به خبرنگاران دیگر می‌کشند. با وجود آنکه تکنولوژی‌های جدید تعداد مردم بیشتری را قادر به دست زدن به اقدامات خبری کرده اما همین تغییرات در تکنولوژی خطرات جدیدی را برای خبرنگاران از جمله تحت نظر بودن و تحت تعقیب قرار گرفتن را به وجود آورده است.

این گزارش هشدار داد: اگرچه برخی سازمان‌های رسانه‌ای و خبری بزرگ اقداماتی برای افزایش ایمنی خبرنگاران اتخاذ کرده‌اند اما خبرنگاران آزادکار و خبرنگاران محلی اغلب فاقد منابع و آموزش‌های لازم هستند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری